Netanyahu: Loviturile israeliene asupra Teheranului se vor intensifica în zilele următoare
Loviturile israeliene asupra Teheranului se vor intensifica în zilele următoare, a anunţat duminică premierul Benjamin Netanyahu, în a doua zi a ofensivei israeliano-americane lansate contra Iranului, transmit AFP şi Reuters.
”Forţele noastre lovesc în prezent în inima Teheranului cu o intensitate tot mai mare, ce se va amplifica în zilele care vin”, a declarat Netanyahu într-un mesaj video.
El a precizat că a dat ”instrucţiuni pentru continuarea campaniei” în care Israelul mobilizează ”toată puterea armatei sale, ca niciodată până acum, în scopul asigurării existenţei şi a viitorului său”.
סיימתי עכשיו פגישה עם שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש המוסד. נתתי הנחיות להמשך המערכה.
— Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו (@netanyahu) March 1, 2026
אתמול חיסלנו את הרודן חמינאי. יחד איתו חיסלנו עשרות מבכירי משטר הדיכוי.
כוחותינו הולמים עכשיו בלב טהרן בעוצמות הולכות וגוברות, וזה רק ילך ויתגבר עוד יותר במהלך הימים הקרובים.
עם זאת, אלה ימים… pic.twitter.com/cap0Atxlhl
Benjamin Netanyahu a spus că ţara sa trăieşte ”zile dureroase” după loviturile iraniene mortale. ”Acestea sunt zile dureroase. Ieri la Tel Aviv, acum la Beit Shemesh, am pierdut dintre cei dragi”, a declarat şeful executivului israelian.
Nouă persoane au fost ucise duminică din cauza prăbuşirii unei clădiri lovite direct de o rachetă iraniană în localitatea Beit Shemesh, din centrul Israelului.
Preşedintele american Donald Trump a declarat, pentru postul de televiziune Fox News, că 48 de lideri iranieni au fost ucişi până acum în ofensiva americano-israeliană lansată sâmbătă împotriva Iranului, acţiune care ”avansează rapid”.
Iranul a ripostat atacând Israelul şi mai multe ţări din regiunea Golfului ce găzduiesc baze militare americane.

