Netanyahu cere Crucii Roșii să ajute ostaticii din Gaza. Familiile acestora avertizează cu privire la „extinderea războiului”. Poziţia Hamas

Fâșia Gaza / Profimedia Images
4 august 2025, 08:03 (actualizat 4 august 2025, 08:07)

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a acuzat Hamas că nu dorește un acord de încetare a focului și a solicitat Crucii Roșii Internaționale să ofere alimente și asistenţă medicală ostaticilor reținuți în Gaza, după ce furia publică a izbucnit în urma difuzării unor videoclipuri de propagandă în care apăreau doi prizonieri israelieni slăbiți, potrivit CNN.

Zeci de mii de protestatari s-au adunat sâmbătă seara la Tel Aviv – unii dintre ei ținând pancarte cu mesajele „Opriți războiul” și „Nu lăsați pe nimeni în urmă” – și i-au cerut lui Netanyahu să încheie un acord care să elibereze ostaticii israelieni încă reținuți în Gaza.

Videoclipurile difuzate săptămâna trecută de grupările militante Hamas și Jihadul Islamic Palestinian îi arătau pe ostaticii Evyatar David și Rom Braslavski într-o stare vizibil fragilă – imagini care au stârnit o reacție puternică atât în țară, cât și în străinătate.

Duminică, Comitetul Internațional al Crucii Roșii (CICR) din Israel și Teritoriile Ocupate s-a declarat „consternat” de imaginile video și a cerut ca „situația gravă să ia sfârșit”.

Mai mulți lideri mondiali au condamnat, de asemenea, videoclipurile cu ostaticii israelieni, președintele francez Emmanuel Macron descriindu-le ca fiind „insuportabile”, iar cancelarul german Friedrich Merz afirmând că imaginile „arată că Hamas nu ar trebui să aibă niciun rol în viitorul Gazei”.

Biroul lui Netanyahu a declarat duminică că premierul a vorbit cu Julien Lerisson, șeful delegației Crucii Roșii în regiune, pentru a-i solicita „implicarea în furnizarea imediată de alimente și îngrijiri medicale pentru ostatici”.

Biroul a repetat, de asemenea, afirmaţia lui Netanyahu că în enclavă nu ar fi foamete, în ciuda avertismentului lansat de o agenție pentru securitate alimentară susținută de ONU, potrivit căruia „cel mai rău scenariu de foamete” se desfășoară în Gaza.

Hamas a declarat că este pregătit să „răspundă pozitiv” oricărei solicitări a Crucii Roșii de a livra alimente și medicamente ostaticilor, dar numai cu condiția ca în Gaza să fie deschise coridoare umanitare.

Grupul militant susține că starea de emaciere a ostaticilor reflectă înrăutățirea condițiilor din Fâșia Gaza.

Şi alți ostatici eliberați în trecut păreau la fel de slăbiți și fragili în momentul eliberării și au descris situaţia grea din timpul captivității.

Abu Obeida, purtătorul de cuvânt al aripii militare a Hamas, Brigăzile al-Qassam, a declarat în acest weekend că grupul nu îi înfometează intenționat pe ostatici și că aceștia mănâncă aceeași mâncare pe care o mănâncă luptătorii Hamas și populația generală din Gaza. „Ei nu vor beneficia de privilegii speciale în contextul crimei de înfometare și asediu”, a adăugat el.

Un membru al biroului politic al Hamas, Izzat Al-Rashiq, a descris imaginile ca fiind „răspunsul definitiv pentru toți cei care neagă existența foametei în Gaza”.

Decesele cauzate de malnutriție în Gaza au crescut brusc în iulie, ultimul semn al agravării crizei alimentare, a avertizat săptămâna trecută Organizația Mondială a Sănătății. Agenția a declarat că ratele de malnutriție din enclavă au atins „niveluri alarmante”, peste 5.000 de copii sub cinci ani fiind internați pentru tratament ambulatoriu pentru malnutriție doar în primele două săptămâni ale lunii iulie.

Locuitorii din Gaza se confruntă, de asemenea, cu un pericol mortal atunci când încearcă să colecteze ajutoare de la punctele de distribuție, unde pot izbucni ciocniri violente.

Duminică, un incident armat în apropierea unui punct de distribuirea ajutoarekor din nordul Gazei a ucis cel puțin 13 persoane și a rănit zeci, potrivit Serviciilor de Urgență și Medicale din Gaza.

Permiterea accesului Crucii Roșii ar reprezenta o schimbare pentru Hamas, care s-a opus anterior oricărui acces al grupului umanitar la ostatici. CICR, care a facilitat doar eliberarea ostaticilor pe parcursul războiului, a declarat în martie că este „extrem de dezamăgitor” faptul că nu a putut vizita până acum niciun ostatic, subliniind că nu din lipsă de eforturi.

Negocierile pentru încetarea focului au ajuns într-un impas

Negocierile recente pentru încetarea focului nu au dat rezultate, negociatorii israelieni și americani fiind retrasi din negocieri luna trecută.

Trimisul special al SUA, Steve Witkoff, a dat vina pe Hamas pentru coordonarea deficitară și „lipsa dorinței de a ajunge la o încetare a focului”, afirmând că SUA va lua în considerare „opțiuni alternative”.

Duminică, Netanyahu a citat ultimele imagini cu prizonierii Hamas ca dovadă a relei credințe. „Când văd asta, înțeleg exact ce vrea Hamas. Ei nu vor un acord. Vor să ne distrugă cu aceste videoclipuri îngrozitoare, cu propaganda falsă de pe care o răspândesc în întreaga lume”, a spus el.

Liderul israelian „presează acum pentru eliberarea ostaticilor prin înfrângerea militară (a Hamas)”, a declarat duminică un oficial israelian pentru CNN – o cale împotriva căreia familiile ostaticilor au avertizat în repetate rânduri.

„Suntem în discuții cu americanii. Există o înțelegere tot mai mare că Hamas nu este interesat de un acord”, a oficialul israelian, adăugând că Netanyahu dorește să combine eliberarea ostaticilor „cu intrarea ajutorului umanitar în afara zonelor de luptă și, pe cât posibil, în zonele care nu se află sub controlul Hamas”.

Pe măsură ce războiul Israelului în Gaza continuă, acesta se confruntă cu o rezistență din ce în ce mai mare din partea opiniei publice israeliene, a cărei frustrare față de soarta ostaticiilor rămași s-a intensificat.

Potrivit unui sondaj publicat de Institutul pentru Democrație din Israel în timpul unei perioade de încetare a focului în luna martie, peste 70% dintre israelieni au susținut negocierea cu Hamas pentru încetarea luptelor și retragerea Israelului din Gaza în schimbul eliberării ostaticiilor rămași. Cincizeci de ostatici sunt încă în Gaza, dintre care cel puțin 20 se crede că sunt în viață.

Familiile ostaticilor l-au îndemnat în repetate rânduri pe Netanyahu să încheie un acord, avertizând că asistența Crucii Roșii nu va fi suficientă și că extinderea conflictului în Gaza ar putea pune în pericol viața ostaticilor rămași.

„Netanyahu pregătește cea mai mare înșelăciune dintre toate. Afirmațiile repetate privind eliberarea ostaticilor prin victorie militară sunt o minciună și o fraudă publică”, a declarat duminică Forumul Familiilor Ostaticilor și Persoanelor Dispărute din Israel.

Grupul a condamnat, de asemenea, Hamas, afirmând că „nu poate ascunde faptul că avem de-a face cu o organizație teroristă malefică care ține oameni nevinovați în condiții imposibile de peste 660 de zile”.

Hamas insistă public că rămâne angajat în negocierile pentru eliberarea ostaticilor, dar numai dacă condițiile din Gaza se îmbunătățesc mai întâi.

Grupul a încetat recent să mai participe la orice discuții privind încetarea focului sau eliberarea ostaticilor, au declarat săptămâna trecută pentru CNN două surse familiarizate cu această situaţie.

„Este esențial să se îmbunătățească semnificativ situația umanitară catastrofală și să se obțină un răspuns scris din partea inamicului cu privire la răspunsul nostru”, a declarat pentru CNN și Basem Naim, un înalt oficial politic al Hamas.

„Aceasta este o condiție pentru a reveni la negocieri.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite