Negocierile de pace din Orientul Mijlociu, sub semnul incertitudinii. Spania vrea să suspende acordul UE-Israel

21 April 2026, 19:47 (actualizat 21 April 2026, 20:11)

A început numarătoarea inversă până la expirarea armistiţiului dintre americani şi iranieni…  iar Pakistanul, care e mediator, anunţă că mâine vor avea loc negocieri la Islamabad. Vicepreşedintele JD Vance se îndreaptă spre capitala pakistaneză, însă nu e clar dacă şi delegaţia iraniană face acelaşi lucru. Între timp, Teheranul declară că e gata să reia ostilităţile, imediat ce va expira armistiţiul.  

Statele Unite sunt încrezătoare că negocierile de pace cu Iranul vor continua în Pakistan în timp ce oficialii iranieni anunţă că ar putea participa la această nouă rundă, dar incertitudinea în această privinţă a continuat să planeze şi azi.

Prezentator al televiziunii iraniene: Până acum nicio delegație din Iran nu a mers la Islamabad, Pakistan; fie ca este vorba de o delegație principala sau subsidiara, primara sau secundara.

Vor negocia, a spus Donald Trump într-un nou mesaj adăugând că dacă nu o fac, vor avea probleme cum nu au mai văzut niciodată. O confirmă faptul că la Islamabad va ajunge mâine preşedintele parlamentului de la Teheran care conduce delegaţia iraniană.

Deocamdată, situaţia din Strâmtoarea Ormuz,  care este în continuare blocată, este şi pe agenda miniştrilor de externe din Uniunea Europeană.

Ministrul român de Externe, Oana Ţoiu: Este foarte clar acum pentru comunitatea internațională că Strâmtoarea Ormuz nu este un lac privat al Iranului, ci este o arteră esențială a comerțului global. Cetățenii noștri simt acest lucru direct în buzunarele lor în ceea ce privește creșterea prețurilor la energie și vrem să ne asigurăm împreună că avem instrumentele diplomatice comune pentru a dezescalada această situație.

La propunerea Spaniei, la Bruxelles s-a discutat şi posibilitatea ca acordul de asociere al UE cu Israelul să fie suspendat, o propunere care nu a găsit deocamdată susţinerea necesară.

Israelul a comemorat Ziua memorială, una dintre putinele sărbători nereligioase în care sunt omagiaţi soldaţii căzuţi la datorie. Cu acest prilej, premierul Benjamin Netanyahu a reamintit că Iranul a complotat mereu să distrugă Israelul

Benjamin Netanyahu: Regimul ayatollahului iranian a plănuit un alt Holocaust. Au complotat să ne distrugă cu bombe nucleare și mii de rachete balistice.

De armistiţiul american este legat şi cel al israelienilor in Liban. Tsahalul a rămas pe poziţie în zona de securitate extinsă cu 5 kilometri de-a lungul frontierei

O nouă rundă de negocieri, la nivel de ambasadori, va avea loc la Washington, una dintre temele dezbătute fiind dezarmarea Hezbollah. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite