NATO caută soluții pentru a evita o criză cu Statele Unite din cauza presiunilor privind Groenlanda. Miercuri se reunește Comitetul Militar al Alianței
Presiunile administrației americane asupra Groenlandei au declanșat tensiuni fără precedent în NATO. La Bruxelles, liderii militari și politici ai Alianței și ai Uniunii Europene caută soluții pentru a evita o escaladare și pentru a menține dialogul cu Washingtonul.
Miercuri se va reuni la cartierul general al NATO Comitetul Militar al Alianței Nord Atlantice, adică șefii operativi ai armatelor din toate țările aliate și vor discuta variante prin care vor încerca să convingă Casa Albă de faptul că în Groenlanda e nevoie de o prezență militară a țărilor aliate, din care să facă parte atât trupe americane, dar și militari din cadrul unor armate europene. E principalul scenariu pe care îl iau în calcul.
Totodată, vor discuta și despre provocările pe care le reprezintă pentru securitatea Europei Federația Rusă, dar și cum vor aborda de acum înainte relația cu Statele Unite, atât în plan militar, cât și în ceea ce privește componenta de intelligence.
Joi se va reuni la Bruxelles Consiliul European. Va fi o ședință extraordinară, un cadru informal într-o cină de lucru unde președinții statelor membre ale Uniunii Europene și prim-miniștrii vor discuta despre cum se vor raporta de acum înainte la Casa Albă și la Administrația Trump. Va participa și președintele României, Nicușor Dan.

