NATO a lansat misiunea “Santinela Arctică” pentru a-și consolida prezența în Arctica
NATO a anunțat miercuri lansarea misiunii Arctic Sentry (Santinela Arctică) menită să consolideze prezența sa în Arctica, ca parte a unui acord privind dezamorsarea tensiunilor grave din cadrul Alianței Nord-Atlantice determinate de dorința președintelui american Donald Trump de a achiziționa Groenlanda, relatează Reuters.
Noua misiune ‘Arctic Sentry’ va coordona prezența militară tot mai mare a aliaților NATO în regiune, inclusiv manevre precum exercițiile ‘Arctic Endurance on Groenland’ conduse de Danemarca, se arată într-un comunicat al Alianței.
“Arctic Sentry subliniază angajamentul Alianței de a-și proteja membrii și de a menține stabilitatea în una dintre cele mai importante zone din punct de vedere strategic și dificile din punct de vedere al mediului din lume”, a declarat generalul Alexus G. Grynkewich, Comandantul Suprem al Forțelor Aliate din Europa (SACEUR).
“Ea va spori puterea NATO de a proteja teritoriul nostru și de a asigura securitatea zonei arctice și a Nordului Îndepărtat”, se mai arată în comunicat.
Alianța Nord-Atlantică a început planificarea misiunii după ce președintele Trump și secretarul general al NATO, Mark Rutte, au purtat discuții la Davos luna trecută, în punctul culminant al crizei privind Groenlanda, declanșată de insistența liderului de la Casa Albă ca Statele Unite să dețină teritoriul, care face parte din Danemarca, țară membră a NATO.
Rutte și Trump au convenit că NATO va juca un rol mai important în protejarea Arcticii, în timp ce Danemarca, SUA și Groenlanda vor purta alte discuții privind Groenlanda.
Ministrul britanic al apărării, John Healey, a declarat anterior că forțele armate britanice vor juca un rol vital în misiunea ‘Arctic Sentry’ a NATO.
Guvernul britanic a declarat, de asemenea, că Forța Expediționară Comună (JEF) condusă de Regatul Unit planifică o activitate militară majoră în Nordul Îndepărtat, cu sute de militari care urmează să fie desfășurați în Islanda, Strâmtorile Daneze și Norvegia în cadrul unui exercițiu care va avea loc în septembrie.
Forța Expediționară Comună este formată din Danemarca, Estonia, Finlanda, Islanda, Letonia, Lituania, Olanda, Norvegia, Suedia și Regatul Unit.

