Naomi Osaka, ținută cu trenă şi paiete, la Roland Garros. “Când am văzut rochia, am simțit că arăt ca Turnul Eiffel noaptea”

Naomi Osaka / Profimedia Images
28 May 2026, 16:24 (actualizat 28 May 2026, 17:00)

Naomi Osaka a optat pentru o altă „declarație îndrăzneață de modă” înaintea meciului din turul al doilea împotriva Donnei Vekic de la Roland Garros.

Osaka, cunoscută pentru dragostea sa pentru modă, a făcut furori în meciul din prima rundă cu Laura Siegemund. Ea a purtat o rochie aurie cu paiete, completată de o fustă neagră și un corsaj fără mâneci, cu mărgele.

„Prezentarea de modă” a atras critici din partea lui Siegemund după înfrângerea sa cu 6-3, 7-6, germanca susținând, de asemenea, că Osaka încalcă regulile prin timpul necesar pentru a-și scoate stratul exterior și a fi pregătită pentru încălzire.

Pentru întâlnirea din runda a doua cu Vekic de la Roland Garros , Osaka a păstrat ținuta de joc aurie, dar de data aceasta a purtat o jachetă bomber aurie metalizată și o trenă ivoar care amintește de o rochie de mireasă.

Vedeta japoneză a fost întâmpinată cu entuziasm de fanii care au ajuns la Court Simonne-Mathieu.

Când a fost întrebată despre noua ținută în interviul de după meci, pe teren, Osaka a spus: „Îmi place să țin oamenii în alertă. Cred că este foarte distractiv. Simt că există o comunitate care s-a construit în jurul ținutelor mele de pe teren, așa că vreau să vă țin în suspans. Îmi place foarte mult că vă place.”

După victoria sa din prima rundă, Osaka a declarat că rochia aurie a fost inspirată de Turnul Eiffel care strălucește noaptea și că este nerăbdătoare să facă spectacol, deși a fost ușurată că ținuta ei îndrăzneață a fost într-adevăr permisă.

„Sportivii sunt în lumea spectacolului”, a spus Osaka după ce a învins-o pe Siegemund. „Turneele de Grand Slam sunt singurele momente în care mă simt, eventual, ca un artist.”

 „Sunt puțin dramatică când vine vorba de simțul meu vestimentar. Când am văzut-o prima dată [rochia], am simțit că arăt ca Turnul Eiffel noaptea, când e lumină.”

„Apoi m-am îngrijorat puțin, pentru că atunci când soarele atinge rochia, aceasta reflectă mult lumina, așa că mi-a fost puțin teamă că arbitrul mă va da afară de pe teren. Am primit două rochii normale de rezervă. Din fericire, nu a trebuit să le port.”

Numărul 1 mondial, Aryna Sabalenka, a urmărit intrarea Osakăi în meciul din prima rundă în timp ce era la redacția TNT Sports și și-a dat acordul pentru ținută.

„Este strălucitoare. Îmi place. Îmi place că se exprimă și se simte încrezătoare”, a spus Sabalenka. „Asta e frumusețea lumii modei, există loc pentru orice și îmi place că aduce totul pe teren.”

Osaka este cap de serie numărul 16 la Roland Garros.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă