Muzeul Luvru, redeschis miercuri, la trei zile după furtul de bijuterii. Galeria Apollo rămâne închisă
Muzeul Luvru şi-a redeschis porţile vizitatorilor, miercuri dimineaţă, pentru prima dată de la spectaculosul jaf comis duminică de patru hoţi care au furat opt bijuterii a căror valoare a fost estimată la 88 de milioane de euro, transmit agenţiile AFP şi EFE.
Primii vizitatori au început să intre la 09:00, ora obişnuită de deschidere, în cel mai vizitat muzeu din lume.
Galeria Apollo, unde a avut loc furtul, rămâne însă închisă “o perioadă de timp”, după cum a declarat Muzeul Luvru.
Situat în centrul Parisului, Muzeul Luvru a fost jefuit duminică, iar autorităţile franceze se află de atunci în căutarea celor patru infractori care au furat opt “bijuterii din Coroana Franţei” în timpul unui jaf spectaculos, care a ridicat semne de întrebare cu privire la securitatea celui mai faimos muzeu din lume.
Ministerul Culturii a declarat că următoarele opt piese au fost furate: o diademă din setul de bijuterii al reginei Marie-Amélie şi al reginei Hortense, un colier din setul de bijuterii cu safire al reginei Marie-Amélie şi al reginei Hortense, cercei, parte dintr-o pereche din setul de bijuterii cu safire al reginei Marie-Amélie şi al reginei Hortense, un colier cu smaralde din setul Marie-Louise, a doua soţie a lui Napoleon, o pereche de cercei cu smaralde din acelaşi set, o broşă cunoscută sub numele de „broşă relicvar”, o diademă a împărătesei Eugénie şi o broşă mare de corsaj a împărătesei Eugénie.
Coroana împărătesei Eugénie, soţia lui Napoleon al III-lea, a fost găsită în afara muzeului. Se pare că hoţii au scăpat piesa, realizată din aur, smaralde şi diamante, în timp ce fugeau.

