Musk activează serviciul de internet în spitalul de campanie al Emiratelor Arabe Unite din Gaza
Elon Musk, directorul executiv al SpaceX, a declarat că serviciul său de internet prin satelit Starlink a fost activat într-un spital din Gaza, unde multe facilități medicale au fost distruse de război.
Ministrul de Externe al statului arab din Golf, șeicul Abdullah bin Zayed Al Nahyan, i-a mulțumit antreprenorului miliardar pentru sprijinul acordat spitalului de campanie al Emiratelor Arabe Unite din Gaza, unde multe facilități medicale au fost distruse, iar medicamentele sunt rare, a raportat Reuters.
„Starlink este acum activ într-un spital din Gaza cu sprijinul @UAEmediaoffice și @Israel”, a postat Musk pe X.
Anunțul a fost făcut la mai mult de cinci luni după ce guvernul israelian a aprobat utilizarea Starlink în spitalul din Rafah, un oraș punct fierbinte din sudul Gaza.
Locuitorii au declarat marți că forțele israeliene au aruncat în aer mai multe case în Rafah, în apropierea frontierei egiptene, unde Israelul a declarat că operațiunea sa vizează dezmembrarea ultimelor batalioane Hamas.
Internetul de mare viteză ar permite consultații medicale care ar putea salva vieți prin intermediul apelurilor video în timp real, a declarat în februarie Ministerul de Externe al EAU.
EAU, un important producător de petrol și un centru regional financiar și turistic, a semnat un acord de normalizare cu Israelul în 2020, împreună cu Bahrain și Maroc. Sudanul a încheiat ulterior un acord de normalizare cu Israelul.

