Motorina a trecut de 9 lei pe litru în Capitală. Cât a ajuns să coste un plin
Noi scumpiri ale carburanților au avut loc în această dimineață. Motorina standard a depășit în Capitală pragul de 9 lei pe litru, iar nici prețul benzinei nu a stat pe loc. Sortimentele premium se apropie deja de 10 lei pe litru.
La stația de carburanți din centrul orașului, motorina standard se vinde în prezent cu 9,05 lei pe litru.
Pentru a înțelege cât de mult s-au scumpit carburanții în ultima perioadă, trebuie spus că pe 1 martie, imediat după izbucnirea conflictului din Iran, prețul motorinei era de 8,37 lei pe litru.
Asta înseamnă o creștere de 68 de bani pe litru în mai puțin de două săptămâni. În cazul unui plin de 50 de litri, șoferii ajung să plătească cu aproximativ 34 de lei mai mult.
Și benzina s-a scumpit în această perioadă, însă creșterea este ceva mai mică decât în cazul motorinei. La stația monitorizată, prețul benzinei a crescut cu 53 de bani pe litru.
Astfel, pentru un plin de 50 de litri de benzină, șoferii plătesc astăzi cu aproximativ 26 de lei și 50 de bani mai mult față de începutul lunii martie.
Scumpirile apar în contextul în care cotația barilului de petrol a depășit din nou pragul de 100 de dolari.
Până în acest moment, guvernul a anunțat o soluție doar pentru transportatori. Este vorba despre o schemă de ajutor de stat, introdusă în contextul creșterii accizelor.
Compensarea pentru transportatori va crește de la 65 de bani la 85 de bani pe litru, iar măsura ar urma să se aplice până la finalul acestui an.

