Moșteanu, la TVR Info, despre baza Kogălniceanu: Vom avea una dintre cele mai mari baze aeriene militare din Europa

26 November 2025, 14:11 (actualizat 26 November 2025, 14:12)

Ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, a vorbit marți seara, la emisiunea Fontul de la TVR Info, despre evoluția bazei militare de la Kogălniceanu și a precizat că zona este împărțită între România și aliații americani.

În baza Kogălniceanu sunt două baze. Este o parte gestionată de aliații americani și o parte gestionată de noi, de România. Dânșii au plan de investiții care continuă, noi avem un plan și mai mare de investiții care continuă până în 2040”, a spus ministrul.

El a subliniat amploarea proiectelor de modernizare: „Vom avea una dintre cele mai mari baze aeriene militare din Europa. Pista nouă merge înainte, probabil va fi gata la finalul lui 2027 și, de aici încolo un plan de investiții multianual care, până în 2040, va ajunge la peste 2 miliarde de euro. Deci lucrurile merg înainte acolo.”

Referindu-se la prezența trupelor americane, Moșteanu a explicat: „Soldații americani, în momentul acesta, sunt în jur de 1000 de soldați – în jur de 1000, pentru că mai vin, mai pleacă, nu e un număr fix. Sunt un pic peste nivelul de dinainte de izbucnirea războiului din Ucraina. La izbucnirea războiului, Statele Unite au adus în Europa încă două Brigăzi rotaționale și acum au decis să retragă una dintre aceste două Brigăzi rotaționale. Erau 3, au fost 5, acum sunt 4.”

Ministrul a precizat și numărul trupelor americane și române aflate la alte baze din țară: „În România avem nivelul de la izbucnirea războiului din Ucraina, sunt în jur de 800 – 800 și ceva, mai sunt la Deveselu și la Câmpia Turzii.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite