Moment istoric la Prislop: Arsenie Boca a fost canonizat. Mii de pelerini au umplut mănăstirea
Mii de pelerini din toată țara au participat la slujba dedicată proclamării locale a canonizării Sfântului Părinte Arsenie Boca, la Mănăstirea Prislop.
Credincioșii s-au putut închina și la icoana celui cunoscut drept „Sfântul Ardealului”. Primii pelerini au venit la mănăstire încă de joi ca să asiste la Vecernie și să se roage la mormântul lui Arsenie Boca.
Mii de credincioși au venit la Mănăstirea Prislop ca să asiste la momentul înălțător în care părintele Arsenie Boca a fost trecut oficial în rândul sfinților.
Vineri dimineață, în curtea lăcașului erau 15 mii de oameni, iar alții continuau să vină. Parcarea a fost neîncăpătoare, așa că mulți și-au lăsat mașinile de-a lungul șoselei și au mers pe jos câțiva kilometri. Treizeci de preoți au oficiat Sfânta Liturghie. La finalul slujbei, a avut loc momentul solemn.
Cu această ocazie, a fost prezentată și icoana Sfântului, la care credincioșii s-au închinat.
Viața lui Arsenie Boca, marcată de suferință, prigoană și detenție în timpul regimului comunist, a fost un exemplu de jertfă și tărie duhovnicească, un simbol al speranței și al credinței în Dumnezeu.
Sunt numeroase mărturiile care vorbesc despre harul duhovnicului în săvârșirea de minuni cu putere vindecătoare. Se spune că avea și darul profeției.
Prin canonizare, Arsenie Boca devine oficial un sfânt al întregii Românii, un simbol al renașterii spirituale. Va fi prăznuit în calendarul ortodox în fiecare an, pe 28 noiembrie, zi marcată cu cruce roșie. Data nu a fost aleasă întâmplător: este ziua trecerii la cele veșnice a părintelui, în 1989.

