Moldovenii din România, la vot. În țara noastră sunt 23 de secții de votare. Au votat și Maria Băsescu și Eugen Tomac

28 September 2025, 11:15 (actualizat 28 September 2025, 19:15)

În România sunt deschise 23 de secţii de vot pentru moldovenii care astăzi își votează Parlamentul. Cele mai multe sunt în Bucureşti. 

În Capitală sunt cinci secții de votare, una dintre ele este la Ambasada Republicii Moldova, a transmis Alina Sorocean, pentru TVR Info. 300 de cetățeni ai R. Moldova au votat până la ora 10.00 la această secție. Printre ei sunt și români cu cetățenie moldovenească: europarlamentarul Eugen Tomac și Maria Băsescu, soția fostului președinte Traian Băsescu.

Iată unde pot vota astăzi cetățenii moldoveni din România:

Mulți tineri au venit să voteze de la prima oră. Spuneau că își doresc să se întoarcă acasă, într-o țară cu un parcurs european.

Sunt peste 860.000 de cetățeni ai Republicii Moldova care au cetățenie română.

Eugen Tomac, președinte PMP, europarlamentar: Am votat pentru ca cel de-al doilea stat românesc – Republica Moldova – să-și continue parcursul european, să devină stat membru al UE și îmi doresc enorm ca majoritatea cetățenilor Republicii Moldova să susțină acest demers, pentru că alternativa este ca Republica Moldova să devină gubernia imperiului rus.

Maria Băsescu, soția fostului președinte al României Traian Băsescu: Îmi doresc ce e mai bun, gândesc că direcția spre Europa.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite