Miting de susținere a lui Nicușor Dan în Piața Victoriei din Capitală: Atâta timp cât informația este limpede, eu cred că România va alege bine
Candidatul independent Nicuşor Dan a spus duminică seara, într-un cuvânt rostit la finalul mitingului intitulat ‘România în lumină’ din Piaţa Victoriei, că susţinătorii săi şi românii trebuie să creadă în România pe care vor să o construiască, pentru a o putea câştiga prin rezultatul votului de peste o săptămână.
El le-a transmis celor câteva mii de susţinători ai săi veniţi în Piaţa Victoriei ca în următoarea săptămână să încerce să convingă cât mai mulţi dintre apropiaţi cu privire la votul de din 18 mai şi să fie şi cât mai activi pe reţelele sociale.
“Nu vă fie frică dacă şi cumva declanşaţi un val de ură pentru că trebuie să credem în România pe care vrem să o construim şi vom câştiga România pe care vrem să o construim! O Românie care să semene cu mulţi dintre români, o Românie cinstită, o Românie muncitoare şi o Românie respectuoasă cu toţi cei din jur. Încă o săptămână şi vom reuşi!”, a adăugat Nicuşor Dan.
De asemenea, el a spus că este impresionat de căldura cuvintelelor cu care a fost prezentat de toţi cei care au luat cuvântul pe scena din Piaţa Victoriei, în cele aproximativ două ore ale adunării publice, printre care s-au numărat şi actorul Victor Rebengiuc, sociologul Gelu Duminică, disidentul anticomunist Radu Filipescu, preşedintele Grupului pentru Dialog Social, Vlad Alexandrescu, co-fondatoarea asociaţiei Dăruieşte Viaţă, Oana Gheorghiu, dar şi partenera lui, Mirabela Grădinaru.
“Vreau să vă promit un singur lucrur: că o să încerc să fiu la înălţimea aşteptărilor voastre. Am parcurs un drum lung împreună, 35 de ani, în care am muncit toţi, şi cei care au ales să rămână aici, şi cei care, pentru binele familiilor lor, să plece din România şi să ajute de acolo România. Am muncit toţi şi e adevărat că nu a fost un efort comun, unii aduceau şi unii trăgeau pentru interesul lor, dar am ajuns undeva totuşi, am construit o Românie împreună. Şi în urmă cu am mai făcut un pas, noi toţi am spus, împreună, că nu se mai poate aşa, că vrem schimbare”, a mai menţionat Nicuşor Dan.
Cei câteva mii de participanţi la miting, dintre care mulţi aveau steagurile Uniunii Europene, au aprins, după ora 21,00, lanternele telefoanelor mobile, , în acordurile imnului Europei – Odă Bucuriei.
Manifestaţia din Piaţa Victoriei s-a încheiat fără incidente.
Nicușor Dan, candidatul independent la președinția României, calificat în turul decisiv, şi-a invitat susținătorii în Piața Victoriei din Capitală. Este primul miting electoral pe care îl organizează astfel sub sloganul „România în Lumină”, cu exact o săptămână înainte de ziua votului.
Câteva mii de persoane s-au adunat în Piața Victoriei pentru a-și exprima susținerea față de Nicușor Dan, în turul al doilea la alegerile prezidențiale.
Mai multe persoane au ținut discursuri pe scena amplasată în fața Palatului Victoriei. Printre ei se numără actorul victor rebengiuc, dar și oameni din zona de business a României, medici, studenți, dar și elevi de liceu.
Nicușor Dan, candidat independent la alegerile prezidențiale: Este o alegere între pro-Occident, anti-Occident, între pro-economie și o economie izolaționistă care nu atrage investiții private și între armonie versus o societate a urii. E un miting electoral, dar totuși trebuie să milităm ca societatea să nu mai fie divizată. Atâta timp cât informația este limpede, eu cred că România va alege bine. Din păcate au fost foarte foarte multe dezinformări.

