Miting anti-Orban în Ungaria. Zeci de mii de maghiari în stradă, în favoarea opoziției

16 March 2025, 17:42

Vine primăvara peste Ungaria, anunță liderul opoziției Peter Magyar. Zeci de mii de maghiari au asistat la un miting al partidului Tisza prilejuit de Ziua Națională. Liderul opoziției și-a invitat conaționalii la un referendum online în care să spună ce își doresc pentru țara lor. Alegerile parlamentare din țara vecină vor avea loc abia la anul și sondajele indică de pe acum un avans de 9 procente pentru Tisza.

O mare de oameni a ocupat străzile Budapestei la mitingul partidului de opoziției Tisza, condus de Peter Magyar.

Peter Magyar, liderul partidului de opoziție Tisza: “Ungaria vrea să traiască din nou. Vine primăvara, primăvara maghiarilor şi împreună punem capăt iernii lui Orban.”

Peter Magyar, fost colaborator al lui Viktor Orban, care a creat partidul Tisza, formațiune care conduce acum în toate sondajele de opinie, a anunțat la mitingul prilejuit de Ziua Națională că organizează online o consultare populară denumită Vocea Națiunii. Vor fi 12 întrebări legate de familie, cămin și țară. Aproape o lună au la dispoziție maghiarii să răspundă și, după cum a spus Peter Magyar, aceste doleanțe ale poporului vor fi incluse în viitorul program de guvernare.

“Oameni văd că e în sfârşit cineva şi ceva, pentru că Peter Magyar pune o forţă extraordinară în mişcare şi că schimbarea poate veni până la urmă. Chiar cred că actualul guvern va cădea în 2026”.

“Am mulţi prieteni care nu au susţinut niciodată guvernul Orban şi măsurile sale, dar nu era nimeni care să pună o sămânţă.”

În Ungaria, alegerile generale la termen urmează să aibă loc la anul. Un sondaj realizat săptămâna trecută arată că dacă mâine ar fi alegeri, maghiarii ar vota în favoarea partidului Tisza în proporție de 46%, în timp ce cu Fidesz, al lui Viktor Orban, 37%.

Peter Magyar, liderul partidului de opoziție Tisza: “Cei care îşi trădează propria naţiune ar trebui
să sfârşească la lada de gunoi a istoriei. Timp de 15 ani ni s-a spus că o să fie bine, că anul următor
vom reuşi şi timp de 15 ani am aşteptat şi am tot aşteptat. Glorioşii conducători ar trebui să ia aminte:
Patria nu poate fi pusă pe lista de aşteptare! Vom pune capăt acestei ere. Avem un nou slogan: încălecaţi şi plecaţi!”

În timp ce Peter Magyar le promite conaționalilor săi revenirea la viață a Ungariei, premierul Viktor Orban și-a ademenit adepții cu noi măsuri menite să închidă gura presei libere și a organizațiilor neguvernamentale, cu noi legi, așa zis suveraniste.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite