Miruţă: AUR nu oferă soluţie la nicio problemă pe care o critică
Ministrul USR al Economiei, deputatul Radu Miruţă, a criticat, luni, în plenul Parlamentului, moţiunea de cenzură depusă de AUR, susţinând că aceasta reprezintă doar “zgomot”, deoarece nu propune soluţii la problemele semnalate.
“Citind textul acestei moţiuni şi uitându-mă la cei de la AUR, îmi dau seama că moţiunea asta nu este despre guvernare, ci este despre zgomot. Moţiunea aceasta nu este despre soluţii, ci este despre obsesia AUR de a semnaliza că există. În această moţiune, AUR nu oferă soluţie la nicio problemă pe care o critică”, a spus ministrul, la dezbaterea moţiunii de cenzură “România nu este de vânzare – fără progresişti la guvernare”.
Potrivit lui Miruţă, această strategie a afectat rezultatul AUR la ultimele alegeri, deoarece românii “s-au prins” că nu merge să critici fără să propui vreo soluţie. AUR nu este preocupat să construiască, ci “să ţipe”, a susţinut el.
“De fapt, AUR nu iubeşte România, ci AUR foloseşte România pentru a-i duce pe oameni într-o situaţie în care să creadă că ar putea avea soluţii. Dar soluţii pentru ce? Dacă te uiţi atât la propunerile AUR, cât şi la oamenii pe care îi propun în Consiliile locale din ţară, nu reuşeşti să vezi o soluţie rezultată din mintea acestora. Sunt de cinci ani în Parlament şi din partea celor de la AUR am auzit doar vorbe”, a explicat reprezentantul USR.
El a subliniat că AUR este partid politic parlamentar şi, dincolo de vorbe, are posibilitatea să depună proiecte de lege. Astfel de propuneri nu au fost însă formulate în domenii precum Sănătate, Educaţie sau Energie, a adăugat Radu Miruţă.
“Uitaţi-vă la proiectele depuse pe site-ul Camerei Deputaţilor sau al Senatului şi o să vedeţi că AUR nu are soluţie, efectiv, concretă pe care Parlamentul acesta să o dezbată şi să vadă dacă e mai bună sau mai proastă. Realitatea este că Guvernul Bolojan şi-a asumat o misiune foarte nepopulară: să ia măsuri rapide, ferme care să repare o situaţie bugetară proastă. Însă, probabil că asta vă supără foarte tare pe dumneavoastră – că există oameni asumaţi, care au curaj să vină cu fermitate şi să corecteze acolo unde există probleme, oameni care, spre deosebire de dumneavoastră, nu vin să mestece vorbe goale”, a transmis deputatul USR.
Conform acestuia, premierul Ilie Bolojan a demonstrat că este dispus să corecteze problemele existente şi că are capacitatea de a propune soluţii.
“În timp ce îi auzeam pe cei de la PSD că vorbesc doar despre miniştrii USR, să ştiţi că noi vorbim despre întregul Guvern şi este un apel către partenerii de coaliţie să fim mai mult concentraţi pe ceea ce acest Guvern are capacitate să livreze, pentru că ping pong-ul aceasta între partidele politice aflate la guvernare nu face decât să le dea scenă celor de la AUR. Dar, poate şi acesta este un lucru bun, pentru că îi scoatem pe cei de la AUR să vină la pupitrul acesta şi, prin ceea ce spun, să se facă de râs”, a completat Radu Miruţă.
El a mai reproşat AUR că încearcă să transforme termenul “progresist” într-o jignire.
“Dacă aţi fi făcut cum trebuie şcoală, aţi fi învăţat că în limba română a progresa înseamnă a avansa, a face lucrurile mai bine, a fi mai puternic. Stau şi mă întreb de ce vă deranjează pe dumneavoastră că România ar deveni mai puternică. Cu siguranţă, într-o România mai puternică, cu valori mai multe pentru educaţie, dumneavoastră, dragi colegi, nu v-aţi mai găsi locul, pentru că acestea sunt lucrurile care se opun activităţii dumneavoastră”, a declarat Miruţă.

