Minunea sărbătorilor de iarnă în București: a dispărut aglomerația din trafic și se circulă bine

25 December 2025, 19:56 (actualizat 25 December 2025, 20:55)

Echipa TVR a făcut azi un experiment, mergând cu mașina din zona Administrației Naționale de Meteorologie până în Piața Unirii. Distanța a fost parcursă în numai 15 minute. Explicabil. E Crăciunul, când majoritatea străzilor și bulevardelor din Capitală sunt pustii.

Mai în glumă, mai în serios, șoferii au fost de acord că dacă în fiecare zi ar fi Crăciunul, atunci poate aceasta ar fi unica soluție pentru rezolvarea aglomerației în trafic din București. Zis și făcut. Mult mai repede decât într-o zi lucrătoare obișnuită, am traversat cartierul Băneasa, am ajuns la Piața Presei și de acolo, la Arcul de Triumf.

În alte zile, durează o veșnicie să parcurgi această distanță de câțiva kilometri. Pe 23 decembrie, de exemplu, în zona Fântânii Miorița traficul era complet blocat în zona în care se lucrează la noua magistrală de metrou.

Crăciunul a golit însă arterele care duc spre centrul capitalei. La amiază, Bulevardul Aviatorilor era chiar aerisit. La fel și pe bulevardul Kiseleff.

Așa că până la Piața Unirii am ajuns în câteva minute. Statisticile arată că zilnic, la orele de vârf, în București, în trafic, sunt aproximativ 145.000 de mașini.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite