Ministrul Radu Miruță, la Berlin: România rămâne angajată în apărarea flancului estic și a spațiului aerian NATO și în a juca un rol esențial la Marea Neagră
Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, miercuri, după întâlnirea pe care a avut-o cu omologul german, Boris Pistorius, că discuţiile au vizat, printre altele, priorităţile pe care cele două ţări le au pentru apărarea Flancului estic, creşterea investiţiilor în zona de apărare, programul SAFE şi menţinerea sprijinului pentru Ucraina.
Potrivit unui comunicat al MApN, discuțiile au vizat consolidarea cooperării româno-germane în domeniul apărării, aprofundarea dialogului strategic și întărirea rolului celor două state în asigurarea securității Flancului Estic al NATO, în contextul unui mediu de securitate complex și aflat într-o continuă transformare.
Cei doi miniștri au subliniat importanța implementării deciziilor adoptate la Summitul NATO de la Haga, din iunie 2025, inclusiv creșterea investițiilor în apărare și menținerea unui sprijin consistent, predictibil și pe termen lung pentru Ucraina. “Cooperarea bilaterală în domeniul apărării dintre România și Germania se materializează prin rezultate concrete și un sprijin reciproc solid în cadrul misiunilor NATO, demonstrând angajamentul comun al celor două state de a răspunde unitar provocărilor actuale de securitate”, a subliniat oficialul român.
„Am discutat astăzi cu domnul ministru Pistorius priorităţi pe care cele două ţări le au pentru apărarea Flancului estic, pentru menţinerea sprijinului pentru Ucraina, ceea ce este o precondiţie pentru a avea o securitate europeană. Cooperarea de care discutam are nişte rezultate concrete. Prezenţa forţelor militare germane pentru poliţia aeriană consolidată care se desfăşoară în România este o dovadă a unei astfel de interacţiuni, inclusiv prin dislocarea acelor avioane de vânătoare germane Eurofighter”, a declarat Radu Miruţă, într-o declaraţie de presă susţinută în Germania.
Ministrul Apărării, Radu Miruță, i-a mulțumit omologului german, în cadrul conferinței de presă comună de la Berlin, pentru “profesionalismul militarilor germani în acțiunile de poliție aeriană” din România: “Este un semn că țările înțeleg pericolul comun și cooperează pentru a răspunde acestor provocări”.
Miruță a reiterat că o continuare a acestei interacțiuni este ceea ce România și-a asumat, “să sprijine flancul estic cu acţiuni de poliţie aeriană făcută de militari români în Lituania, inclusiv prin dislocarea avioanelor F-16, care vor fi pilotate de piloţi români în asigurarea Poliţiei Aeriene. Se întâmplă asta în Lituania, unde Germania este naţiune cadru şi unde prezenţa trupelor germane pe teritoriu este mai amplă. O continuare şi o altă dovadă a interacţiunii între cele două ţări”.
De asemenea, ministrul a spus că a fost discutată şi cooperarea între cele două ţări pe industria de apărare, în legătură cu programul SAFE pe care România l-a publicat marţi, cu toate proiectele incluse: “Va fi un transfer de tehnologie, va fi avantajul achizițiilor în comun. Achiziții în comun înseamnă preț mai mic. Pentru o parte din produsele pe care România le-a introdus ca achiziții în comun, Germania este țara lider care gestionează aceste achiziții. Va însemna un preț mai mic pe achiziție și ne așteptăm la un termen mai scurt în care produsele de care avem nevoie să fie livrate. De asemenea, o dovadă a lucrurilor care deja s-au întâmplat, parte din această interacțiune, este Fabrica de Pulberi din județul Brașov, care începe în acest an, și care e o interacțiune româno-germană”, a mai precizat ministrul.
Potrivit ministrului, s-a mai discutat despre creşterea investiţiilor în zona de apărare, respectiv creşterea cheltuielilor înspre 3% din PIB.
„Am discutat despre seriozitatea cu care ne ținem de ceea ce statul român și-a asumat, și anume creșterea cheltuielilor înspre 3% din PIB. Anul trecut, România a atins 2,2%, anul acesta am cerut 2,7 și avem speranțe că aproape vom primi întreaga sumă de bani. România rămâne angajată în sporirea industriei naţionale de apărare, de apărare a Flancului estic, de apărare a spaţiului aerian NATO şi de a juca un rol esenţial la Marea Neagră. Ca politician tânăr, îmi propun ca interacţiunea să aibă o singură garanţie şi acea garanţie este gradul de încredere. Şi gradul de încredere până acum este unul ridicat, este rezultatul interacţiunii predecesorilor mei şi al relaţiilor internaţionale dintre România şi Germania, dar sunt absolut convins că scopul este comun şi că vom putea să accelerăm acţiunile comune în perioada următoare„, a afirmat Radu Miruţă.
În cadrul întâlnirii a fost semnată Declaraţia Comună de Intenţie între Ministerul Apărării Naţionale din România şi Ministerul Federal al Apărării din Republica Federală Germania în domeniul materialelor de apărare, un document cu valoare strategică orientat către dezvoltarea, producţia şi achiziţia de capabilităţi de ultimă generaţie, vizând integrarea industriei româneşti în ecosistemele europene. Cooperarea se va desfăşura pe patru paliere principale: suport logistic întrunit, achiziţii bilaterale de produse şi servicii, co-dezvoltarea de echipamente militare şi cercetare-dezvoltare în domeniul tehnologiilor de apărare.
Radu Miruţă face parte din delegaţia oficială care îl însoţeşte pe premierul Ilie Bolojan la Berlin, până pe 29 ianuarie.
Din delegatia premierului României mai fac parte generalul Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major al Apărării, și generalul-maior Ion-Cornel Pleșa, șeful Direcției generale pentru armamente a MApN.
Potrivit MApN, în marja discuțiilor la nivel ministerial, șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a avut convorbiri cu omologul său german, generalul Carsten Breuer, axate pe cooperarea la nivel operațional și pe evoluțiile de securitate regională. Cu acest prilej, generalul Vlad a mulțumit părții germane pentru sprijinul constant acordat României prin participarea forțelor aeriene germane la misiunile de Poliție Aeriană întărită desfășurate pe teritoriul național.

