Ministrul iranian de Externe, întâlnire cu lideri europeni, vineri, la Geneva

Ministrul de Externe iranian, Abbas Araghchi / Profimedia Images
19 June 2025, 13:07

Ministrul iranian de Externe, Abbas Araqchi, a confirmat că se va întâlni vineri la Geneva cu omologii săi britanici, francezi și germani, precum și cu cel mai înalt diplomat al Uniunii Europene, a relatat presa de stat iraniană, potrivit Reuters.

El a spus că întâlnirea a avut loc la cererea celor trei state europene.

https://tvrinfo.ro/razboi-israel-iran-ziua-sapte-cel-putin-25-de-raniti-in-urma-atacurilor-iraniene-armata-israeliana-a-primit-ordin-sa-intensifice-atacurile-teheranul-avertizeaza-sua/

Întâlnirea reprezintă un potențial progres diplomatic după cinci zile de bombardamente israeliene și este, de asemenea, prima întâlnire diplomatică față în față de la începutul crizei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite