Ministrul Apărării, Radu Miruță: Nu suntem în situația de a trimite soldați în Strâmtoarea Ormuz
Radu Miruță (USR), ministrul Apărării, a declarat luni seara, la B1 TV, că „nu suntem în situația de a trimite soldați în Strâmtoarea Ormuz”, ci „România și-a asumat să fie printre țările care stau la masa discuției pentru o soluție”.
Ministrul a mai precizat că, dacă va fi nevoie, România are niște opțiuni de a ajuta, dar acestea sunt limitate, raportate la capacitățile sale, și a dat câteva exemple. „Că va face una, că va face două, că nu va face niciuna (…) se va decide în urma discuțiilor la care și România va lua parte”, a punctat ministrul.
Radu Miruță (USR), ministrul Apărării: Nu suntem în situația de a trimite soldați în Strâmtoarea Ormuz. Suntem în situația în care președintele României a spus că România este dispusă să stea la masă cu țările care consideră că există preocupare pentru ceea ce se întâmplă în Strâmtoarea Ormuz. Și e bine că România nu este o țară izolată. E bine că România stă și intră în camera celor care iau decizii. Cum va arăta această decizie va trebui întâi să vedem care este analiza. Nu suntem în situația astăzi în care, din acea cameră, a reieșit o analiză, pentru ca această analiză să fie input pentru o decizie.

