Ministrul Apărării: Prezența americană în țară rămâne ușor peste nivelul de dinaintea războiului din Ucraina. În următorii șapte – opt ani vor tot ajunge echipamente americane pe teritoriul României
Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, a afirmat, marți, că prezența trupelor SUA în România va rămâne ușor peste nivelul dinaintea izbucnirii războiului din Ucraina, dar și că relația țării noastre cu Statele Unite „continuă și se întărește”, inclusiv prin noi echipamente militare americane care vor ajunge pe teritoriul României în următorii ani.
”Prezența americană este și va rămâne aici. Rămâne un pic peste nivelul de dinaintea izbucnirii războiului din Ucraina. Lucrurile esențiale și capabilitățile de apărare esențiale rămân operate și cu prezența americană și la Kogălniceanu, Deveselu și la Câmpia Turzii. Acestea sunt lucrurile de care trebuie să ținem cont. SUA sunt principalul partener strategic pe apărare”, a declarat Ionuț Moșteanu.
Ministrul Apărării a subliniat că în următorii șapte – opt ani vor ajunge pe teritoriul României echipamente americane, inclusiv completarea bateriilor Patriot și avioane militare F-35.
Moșteanu a precizat că politica externă și relațiile externe “nu se întâmplă și nu se întăresc peste noapte”. El a declarat că România trebuie să rămână aproape de toți aliații și partenerii țării.
“Politica externă nu se întâmplă peste noapte și relațiile externe nu se întăresc sau scad peste noapte. E un efort pe care România putea să-l facă mai bine în ultimii ani de zile. Eu, în cele patru luni de zile, nu cred că puteam să fac mai mult decât am făcut de când sunt în această poziție. Dacă așteptarea e ca politica externă să se schimbe imediat cu schimbarea unui ministru sau altul, este o așteptare nerealistă. Trebuie să facem eforturi să ținem aproape de toți aliații, de toți partenerii. Avem o relație foarte bună cu SUA, o relație care continuă și se întărește”, a afirmat ministrul.
Întrebat despre ce se va întâmpla cu Baza de la Kogălniceanu, având în vedere redimensionarea trupelor, Moșteanu a subliniat că baza este o investiție în principal românească.
De asemenea, ministrul a precizat că investiția care este în planurile strategice ale Armatei Române, care va ajunge la peste două miliarde de euro până în 2040, va fi o bază care va “rivaliza” cu Baza Aeriană Ramstein.
“Este o investiție a României pentru că acea bază e esențială atât pentru apărarea României, cât și pentru apărarea NATO. (…) Vor continua investițiile în acea bază. Există o mică contribuție în partea comună aliată, din partea americană, care va continua. Investiția principală este a statului român”, a declarat Moșteanu.

