Ministrul Apărării, la Haga: Susţinem creşterea investiţiilor în apărare, ca expresie a responsabilităţii noastre faţă de securitatea euroatlantică

Ionuț Moșteanu, liderul deputaților USR
25 iunie 2025, 08:22 (actualizat 25 iunie 2025, 11:22)

Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, a reafirmat angajamentul ferm al României faţă de apărarea colectivă şi coeziunea transatlantică, la un eveniment organizat în marja Summitului NATO de la Haga.

Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, a discutat, la Haga, cu secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, oficialul român reafirmând angajamentul ţării noastre de a consolida parteneriatul strategic cu Statele Unite.

”Ieri (n.r. – marţi) am avut o scurtă discuţie cu Pete Hegseth, secretarul american al Apărării, la Summitul NATO de la Haga, în marja reuniunii miniştrilor Apărării din ţările NATO. Am reafirmat angajamentul României de a consolida parteneriatul strategic cu SUA şi l-am invitat în România să discutăm în teren lucrurile extraordinare pe care le putem face împreună, România şi SUA, pentru a întări securitatea flancului estic şi pentru a sprijini eforturile comune în NATO”, a scris miercuri Moşteanu, pe Facebook.

Alături de acesta s-au aflat şeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiţă Vlad, şi locţiitorul Departamentului pentru politica de apărare, planificare şi relaţii internaţionale, general-locotenent Mihai Iancu. ‘Le mulţumesc pentru munca permanentă în slujba Armatei Române”, a transmis ministrul. 

Moşteanu a participat marţi la o cină de lucru, găzduită de ministrul Apărării din Regatul Ţărilor de Jos, alături de omologii din statele aliate.

Subiectele abordate în cadrul discuţiilor ministeriale au vizat teme strategice esenţiale pentru viitorul Alianţei, se arată într-un comunicat al MApN.

”NATO traversează o schimbare structurală, care are ca elemente centrale o postură de apărare şi descurajare credibilă, centrată pe o arhitectură modernă de comandă şi control, forţe capabile să acţioneze la nivel multidomeniu, precum şi o capacitate avansată de proiectare a forţei şi sprijin logistic”, precizează sursa citată.

Miniştrii Apărării au discutat despre angajamentele asumate în cadrul NATO, noul plan de investiţii pentru apărare – care vizează atingerea unui nivel de 5% din PIB până în anul 2035, precum şi măsuri pentru generarea forţelor şi capabilităţilor necesare unei posturi eficiente de descurajare şi apărare aliată.

În acest context, au fost incluse, de asemenea, aspecte privind consolidarea industriei europene de apărare şi principalele evoluţii de securitate cu impact direct asupra stabilităţii spaţiului euroatlantic.

Cu acest prilej, ministrul român al Apărării a reafirmat angajamentul ferm al României faţă de apărarea colectivă şi coeziunea transatlantică.

„România rămâne un aliat de încredere, profund angajat în consolidarea posturii de apărare şi descurajare a NATO. Susţinem creşterea investiţiilor în apărare, ca expresie a responsabilităţii noastre faţă de securitatea euroatlantică. În acelaşi timp, depunem eforturi susţinute pentru îndeplinirea ţintelor de capabilităţi şi pentru întărirea industriei naţionale de apărare”, a declarat Ionuţ Moşteanu.

La Summitul de la Haga, România reconfirmă rolul activ şi credibil în cadrul NATO, precum şi contribuţia sa consistentă la securitatea regională şi internaţională, mai arată MApN.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite