Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, la TVR INFO, despre mecanisme de comunicare după reuniunea din Alaska, poziția României. Confirmare: președintele Nicușor Dan participă duminică la Coaliția de voință
Președintele României, Nicușor Dan, va lua parte la reuniunea virtuală a Coaliției de voință, programată să aibă loc duminică, a confirmat sâmbătă seară, în Ediție specială, la TVR Info, cu Loara Ștefănescu, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu.
După negocierile Trump-Putin din Anchorage, Alaska, informațiile au venit către București prin intermediul unui format oficial – “în acest caz a fost în această dimineață, la 10.30, un format oficial de consultări și de debriefing cu reprezentanțele permanente la UE, unde sigur că a participat și România”.
“O să existe mâine, cu participarea președintelui Nicușor Dan, formatul de discuție al Coaliției de voință, coaliția țărilor care sunt dispuse să ajute Ucraina atât în protejarea intereselor care duc spre pace, cât și în procesul ulterior de reconstrucție. Președintele Nicușor Dan a reprezentat deja România în acest format și în videoconferința care a avut loc la Conferința de la Roma pentru reconstrucția Ucrainei și în formatul care a precedat discuțiile dintre Donald Trump și Vladimir Putin și echipele lor”, a explicat Oana Țoiu.
Formatul de negociere trebuie să aducă la aceeași masă de dialog Ucraina – este poziția principală a României.
“Trebuie să existe în continuare un format care să permită încetarea focului, chiar dacă nu avem în acest moment vești bune în acea direcție după întâlnirea Donald Trump – Putin și echipele lor, susținem în continuare că este necesar, așa cum este necesar să se mențină sancțiunile economice pe durata acestor discuții. La nivelul Uniunii Europene, poziția României este atât menținerea sancțiunilor existente, cât și nevoia de a avansa pentru pachetul următor de sancțiuni dacă nu vedem gesturi concrete, dincolo de formatul discuțiilor de acum”, a declarat Oana Țoiu.
“Pentru noi are un interes deosebit conversația despre Marea Neagră, și aici, împreună cu Turcia, împreună cu Bulgaria, împreună cu Ucraina, vrem să ne asigurăm că există un focus privind importanța securității la Marea Neagră și pentru securitatea regiunii, și pentru a asigura fluxurile comerciale și procesul viitor de reconstrucție”, a detaliat ministrul Afacerilor Externe.
“Și din punctul de vedere al României, este foarte important ca în Uniunea Europeană, cel puțin 26 de state membre, dacă nu reușim toate cele 27, să fim o voce unitară și să avem o perspectivă comună în pașii viitori, o perspectivă care se bazează și pe Parteneriatul transatlantic și este transmisă și către președintele Donald Trump și realizată și în conversație și dialog cu acesta, unde suntem reprezentați prin președinta Comisiei Europene și în format NATO”, a mai subliniat Oana Țoiu.

