Miniștrii europeni cer sancțiuni economice puternice împotriva Rusiei și înarmarea Europei, pentru a crește securitatea ei
“Absurd!” – Aşa a comentat Berlinul acuzaţiile lui Donald Trump la adresa lui Volodimir Zelenski. “Bani pentru Apărare, mai puţină birocraţie şi o pace durabilă în Ucraina” – sunt dezideratele liderilor europeni, care au discutat urmărind îndeaproape declaraţiile de la Washington. Atât Rusia, cât şi Statele Unite pot fi convinse simultan cu mesajul simplu al înăspririi sancţiunilor economice la adresa Moscovei, este de părere premierul Estoniei.
ANNALENA BAERBOCK, ministrul Afacerilor Externe, Germania: Este absolut absurd. Dacă nu te limitezi la a scrie rapid pe Twitter, ci vezi lumea reală, atunci ştii cine din Europa trebuie, din păcate, să trăiască în condiții dictatoriale: oamenii din Rusia, oamenii din Belarus. Iar oamenii din Ucraina, împreună cu administrația, luptă în fiecare zi pentru democrația lor.
KRISTEN MICHAL, prim-ministru, Estonia: Un mesaj care ar convinge atât Rusia, cât și Statele Unite și pe care Europa trebuie să îl pună foarte ferm pe masă este restrângerea cât mai mult posibil a tuturor schimburilor comerciale rusești. Acest lucru înseamnă de fapt că sancțiunile, tarifele asupra tuturor tranzacţiilor cu energie rusească trebuie să fie foarte puternice. Acesta este, de asemenea, un lucru pe care Rusia îl simte, în legătură cu care se simte foarte inconfortabil și care, de fapt, ar putea arăta Statelor Unite că Europa este capabilă să excludă complet Rusia ca partener.
PETR FIALA, prim-ministru, Cehia: Trebuie să punem bani și arme pe masă și atunci lumea ne va lua în serios. Europa a neglijat acest lucru pentru o lungă perioadă de timp, dar acum este timpul să schimbăm asta. Să nu ne lăsăm provocați de declarațiile individuale de pe rețele, trebuie să ținem cont de obiectiv, iar acest obiectiv este securitatea Europei, securitatea Republicii Cehe, ceea ce înseamnă să avem o pace pe termen lung, durabilă, sustenabilă și justă în Ucraina și sper că acest lucru este în interesul tuturor statelor occidentale.
ULF KRISTERSSON, prim-ministru, Suedia: În acest moment, trebuie să ne păstrăm calmul, să nu reacționăm la fiecare lucru care se spune în presa internațională sau în social media. Trebuie să ne păstrăm calmul și să calmăm situația încinsă, să facem mai mult și să vorbim mai puțin. Pregătirea pentru diferite rezultate este necesară în acest moment.

