Miniştrii de externe ai UE vor merge la Bucea, pe 31 martie, pentru a aduce un omagiu victimelor masacrului de acum 4 ani
Miniştrii de externe ai ţărilor membre UE vor merge la Bucea, pe 31 martie, pentru a comemora patru ani de la masacrul care a avut loc în acest oraş ucrainean, a anunţat un oficial european, relatează AFP.
O reuniune specială a miniştrilor de externe ai UE va avea loc la Kiev şi la Bucea cu această ocazie, a declarat oficialul.
În urma retragerii armatei ruse din zona Kievului, la sfârşitul lunii martie 2022, cadavrele a sute de civili executaţi au fost descoperite la Bucea şi în alte oraşe din apropiere.
Și acum 3 ani oficali europeni s-au reunit la Bucea, iar președintele Volodimir Zelenski spunea că Rusia trebuie trasă la răspundere pentru comiterea crimelor de război și i-a îndemnat pe aliații europeni ai țării sale să se unească pentru a preveni noi masacre.
Vă rugăm să vă amintiți că Bucea nu este «undeva în Ucraina»; este ceva ce se poate întâmpla în orice țară europeană dacă unitatea noastră nu funcționează acum pentru a trage cu adevărat Rusia la răspundere pentru acest război”, declara atunci Zelenski, în cadrul unei ceremonii.

