Ministerul sirian al Apărării: Operațiunea militară s-a încheiat și forțele “pregătesc terenul pentru ca viața să revină la normal”
Hassan Abdul Ghany, purtătorul de cuvânt al Ministerului sirian al Apărării, a afirmat într-o declarație pe rețelele de socializare că, odată cu încheierea operațiunii militare împotriva rămășițelor regimului Bashar al-Assad, instituțiile publice își pot relua activitatea și pot furniza servicii esențiale.
„Pregătim terenul pentru ca viața să revină la normal și pentru consolidarea securității și stabilității”, a declarat Abdul Ghany.
Reuters transmite că acesta a adăugat că există planuri pentru a continua combaterea susţinătorilor fostului guvern și pentru a elimina orice amenințări viitoare.
Ghany a declarat: „Am fost capabili să absorbim atacurile rămășițelor fostului regim și ale ofițerilor săi. Le-am distrus elementul surpriză și am reușit să îi îndepărtăm de centrele vitale, securizând majoritatea drumurilor principale”.
Agenția de știri siriană Sana l-a citat amenințând cu noi represalii împotriva forțelor loiale lui Assad, spunând: Pentru rămășițele regimului învins și pentru ofițerii săi care fug, mesajul nostru este clar și explicit: Dacă vă întoarceți, ne vom întoarce și veți găsi în fața voastră doar oameni care nu știu să se retragă și care nu au milă de cei ale căror mâini sunt pătate cu sângele celor nevinovați.
Observatorul Sirian, cu sediul în Marea Britanie, a raportat că mai mult de 1 000 de persoane au fost ucise în timpul celor două zile de lupte, inclusiv 745 de civili, 125 de membri ai forțelor de securitate siriene și 148 de luptători loiali regimului anterior.

