Militari ruși au intrat într-o bază aeriană din Niger, care găzduiește trupe americane. Este o acțiune care urmează deciziei juntei nigeriene de a expulza forțele Statelor Unite

3 mai 2024, 11:56 (actualizat 3 mai 2024, 11:57)

Militari ruși au intrat într-o bază aeriană din Niger, care găzduiește trupe americane, a confirmat pentru Reuters un înalt responsabil al apărării. Este o acțiune care urmează deciziei juntei nigeriene de a expulza forțele Statelor Unite.

SUA au aproape o mie de militari în această țară care, până la lovitura de stat de anul trecut, a fost un partener cheie în lupta Washingtonului împotriva insurgenților ce au ucis mii de oameni și au forțat strămutarea a milioane de locuitori.

Secretarul american al Apărării a declarat în această dimineață că nu există niciun risc pentru trupele americane și nici posibilitatea ca trupele rusești să se apropie de echipamentele militare americane.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite