Mii de bulgari, din nou în stradă. Ei protestează față de trecerea la euro
Noi demonstraţii în Bulgaria împotriva trecerii la moneda Euro. Mii de oameni au ieşit în stradă, din nou, la apelul unor formaţiuni politice naţionaliste.
Oamenii se tem că, odată cu adoptarea monedei unice, preţurile vor exploda.
“Nu renunţăm la Levă. Leva e moneda noastră”, strigau protestatarii. Demonstranţii s-au adunat în faţa Parlamentului de la Sofia şi în faţa Băncii Naţionale şi, pentru scurtă vreme, au blocat traficul.
Bulgaria ar urma, teoretic, să adopte euro la 1 ianuarie, anul viitor.

