Mii de angajaţi ai USAID din întreaga lume intră în concediu plătit şi se vor întoarce în Statele Unite

Angajat USAID / Profimedia Images
7 February 2025, 19:04

Unii membri USAID lucrează în zone de conflict şi nu este deocamdată clar cum urmează să fie retraşi. Agenţia furnizează ajutor umanitar în peste o sută de ţări din toată lumea şi are 10.000 de angajaţi. Sunt informaţii că administraţia Trump ar urma să păstreze doar câteva sute.

Mii de angajaţi ai Agenţiei pentru Dezvoltare Internaţională vor fi trimişi în concediu începând din această seară. Fac excepţie persoanele din conducere şi angajaţii cu funcţii critice pentru misiune. Decizia administraţiei Trump a generat proteste în stradă, la Washington, în faţa Departamentului de Stat al SUA.

Cel mai mare sindicat al lucrătorilor guvernamentali din SUA a deschis proces împotriva administrației Trump, pentru a bloca desființarea agresivă a Agenției pentru Dezvoltare Internațională.

Potrivit documentelor depuse în instanță, măsura dispusă de preşedintele american blochează proiecte esențiale pentru dezvoltare, sănătate și educație în țările beneficiare.

Închiderea Agenţiei lasă fără finanțare mai multe organizaţii din fosta republică sovietică Georgia. În ultimele trei decenii, acestea au primit aproximativ două miliarde de dolari, o sumă semnificativă pentru ţara cu doar trei milioane de locuitori. Printre organizațiile afectate de măsura administraţiei Trump se numără şi un centru de supraveghere electorală, criticat constant de guvernul din această ţară.

Guvernul georgian a salutat decizia SUA de a închide USAID. Aceeaşi poziţie a fost exprimată şi de Rusia, prin vocea ministrului său de Externe, care a descris Agenţia drept o mașină de ingerință în afacerile interne ale altor state.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite