Michelle Obama, la București: fosta Primă Doamnă a SUA, invitată la un eveniment de business și tehnologie
Michelle Obama, soția fostului președinte american Barack Obama, se află, astazi, în România unde va susține o prezentare la un eveniment de business și tehnologie care se desfășoară la București.
Michelle Obama ar urma să vorbească, printre altele, despre copilăria pe care a avut-o în Chicago și despre parcursul ei profesional.
La conferință urmează să participe și personalități din țara noastră din domeniul Sportului, cum ar fi Simona Halep și Horia Tecău.
Michelle Obama este avocată, autoare și fostă Primă Doamnă a Statelor Unite ale Americii, soția președintelui Barack Obama. S-a născut și a crescut în Chicago, într-o familie modestă, și a reușit prin educație și muncă să își construiască o carieră remarcabilă. Absolventă a Universității Princeton și a prestigioasei Facultăți de Drept Harvard, a lucrat ca avocat, dar și în sectorul public și nonprofit, promovând accesul la educație, sănătate și egalitate de șanse.
Ca Primă Doamnă (2009–2017), Michelle Obama s-a remarcat prin programele dedicate copiilor și tinerilor, campanii pentru un stil de viață sănătos și implicarea în proiecte educaționale. Este autoarea volumului de succes Becoming („Povestea mea”), tradus în numeroase limbi și apreciat la nivel internațional.
În prezent, Michelle Obama continuă să fie o voce influentă în domeniul social, educațional și cultural, inspirând prin povestea ei de viață și prin angajamentul pentru echitate și progres.

