Mexicanii din zonele cu traficanți de droguri nu se pot bucura de Cupa Mondială. Fanilor le este teamă sa iasă în stradă

26 iunie 2026, 13:19

Mulți mexicani, care trăiesc în zonele controlate de narcotraficanți, se tem să iasă în stradă sau să meargă la terase pentru a urmări meciurile din Cupa Mondială. Dacă în marile orașe, pieţele și zonele de fani sunt pline ochi de suporteri, în regiunile unde bandele de traficanți fac legea, oamenii se tem să iasă și să se bucure de spectacolul fotbalistic.

Trei orașe mexicane sunt gazde ale Cupei Mondiale – Ciudad de México, Guadalajara și Monterrey. Aici fanii – localnici sau străini – stau până dimineață în terase sau în locurile special amenajate pentru a urmări meciurile. Situația însă e cu totul alta în zonele controlate de narcotraficanți.

De frica grupărilor de crimă organizată, numărul suporterilor străini e mai mic decât se așteptau patronii de hoteluri sau restaurante.

Jose Miguel Taniyama, proprietar restaurant: Nu suntem la capacitate totală, iar vânzările nu sunt așa mari cum au fost la evenimente de acest gen.

În regiunea Uruapan, unde asasinatele și reglările de conturi sunt la ordinea zilei, străzile au rămas pustii chiar și la meciul naționalei. Doar câțiva fani au avut curajul să iasă în stradă să se bucure de victorie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite