Ninge de Crăciun. Speranțe pentru sărbători albe, mai ales în resorturile de la munte
E ajunul de Crăciun și dincolo de pregătirile pe care le facem în fiecare casă, un singur lucru nu ține de noi – să avem și zăpadă. Jumătate din țară este sub cod galben de vânt și ninsori viscolite. Va ninge și în Capitală, unde nu am mai avut zăpadă de Crăciun, de 13 ani. Vremea va continuă să se răcească și de Anul Nou vor fi maxime negative în toată țară.
În Oltenia, primii fulgi de nea au căzut în stațiunea Rânca. Drumarii îi așteptau cu utilajele gata pregătite să intervină. Până în seară de Crăciun, stratul de omăt ar putea ajunge la 30 de centimetri, potrivit meteorologilor.
În Alba, pe Domeniul Schiabil Şureanu, stratul de zăpadă începe să devină consistent și se schiază deja.
Dacă în sudul și centrul țării zăpadă va desăvârși atmosfera sărbătorilor de iarnă, în zona de munte a județului Hunedoara, nu este pic de zăpadă, nici în stațiunea Râuşor, unde vremea e neobișnuit de caldă. Nici tunuril de zăpadă nu pot fi pornite pentru că au nevoie de temperaturi negative. Dar turiștii tot se bucură sărbători.
Din stațiunea Râuşor se pot face trasee în Parcul Național Retezat, dar cunoscătorii muntelui recomandă prudență. Mai sus de 2000 de metri, peste zăpada înghețată a nins din nou și e mare pericol de avalanșă.
E așteptată o răcire a vremii și ninsori inclusiv în capitală.
Oana Păduraru. meteorolog ANM: Va ninge la noapte și mâine în special în Oltenia unde stratul de zăpadă va ajunge la 25 cm, dar ninsori vor fi și în Carpații Meridionali și stratul va fi comparabil cu cel din Oltenia și vorbim de ninsori viscolite, vânt de 70 km pe oră, vizibilitate scăzută sub 100 de metri și va fi polei în special pe drumuri.
De mâine pătrunde o masă de aer mai rece în țara noastră, temperaturile vor scădea semnificativ în Moldova, Dobrogea, Oltenia și Muntenia, temperaturi negative și ziua, insă în regiunile intracarpatioce vor fi apropiate de norme.
În zona Capitalei, deocamdată plouă, este vorba de ploaie slabă, pe măsură ce vine noaptea ploaia devine lapoviță și ninsoare. Nu e exclus să vedem un strat subțire de zăpadă. Vântul se intensifică, ne așteptăm de mâine la răcire, noaptea temperaturi negative de -4, -5 grade și ziua 1-2 grade. Vântul va amplifica senzația de frig.
Autoritățile au anuțat măsuri speciale pentru protejarea persoanelor vulnerabile.
Mult mai frig va fi după 29 decembrie, în special în zonele montane, unde temperaturile vor fi negative și pe timpul zilei.

