Messi, în premieră la Casa Albă. Donald Trump a lansat întrebarea “Cine e mai bun? Messi sau Pele?”
Messi a ajuns în premieră la Casa Albă. Argentinianul nu a venit cu mâna goală. I-a oferit lui Donald Trump o minge roz cu sigla lui Inter Miami.
În ianuarie 2025, Messi fusese invitat de Joe Biden, președintele SUA la vremea respectivă, pentru a-i înmâna Medalia Prezidențială a Libertății, numai că argentinianul a refuzat. Acum, Messi și coechipierii de la Inter Miami au fost primiți la Casa Albă de președintele Donald Trump in calitate de câștigători ai Ligii profesioniste nord-americane de fotbal
“Este un privilegiu pentru mine să spun ceea ce niciun președinte american nu a avut vreodată șansa să spună: Bun venit la Casa Albă, Lionel Messi! Fiul meu mi-a spus: „Tată, știi cine va fi acolo astăzi?” Am spus nu, am multe de făcut. El a spus „Messi. Este fanul tău”, a spus Donald Trump.
Jucătorii i-au înmânat lui Donald Trump o minge de fotbal si un tricou roz cu numărul 47, cu referire la cel de-al 47-lea preşedinte al Statelor Unite.Trump a recunoscut că este fanul lui Pele și a lansat întrebarea “Cine e mai bun? Messi sau Pele?”.

