Mesajul de adio al lui Mourinho pentru fanii Benfica. Portughezul a ajuns deja la Madrid
„Îi mulțumesc președintelui Rui Costa pentru șansa pe care mi-a oferit-o de a lucra în slujba clubului Benfica. A fi reprezentant al acestui club a fost o onoare și un privilegiu”, afirmă Jose Mourinho în mesajul (foto sus) său de pe Instagram, la finalul celui de-al doilea mandat la clubul portughez, care a început odată cu sezonul 2025/26, după demiterea lui Bruno Lage, scrie Sport.
Fostul antrenor al Benficăi a dorit să mulțumească, de asemenea, pentru munca celor care au colaborat cu el la club, adresând „câteva cuvinte de recunoștință” tuturor profesioniștilor „a căror profesionalitate, dedicare și competență au fost exemplare”.

Sursa: Instagram
”Cel care este jucătorul meu astăzi, este jucătorul meu pentru totdeauna”
José nu uită de lotul „Vulturilor”. El asigură că s-a bucurat să-i antreneze și le transmite „mulțumiri sincere”, precum și „cele mai bune urări de succes personal și profesional”.
Cel care va deveni în curând antrenorul echipei Real Madrid într-o a doua etapă își încheie discursul cu un mesaj de recunoștință și prietenie adresat foștilor săi jucători:
„Plec cu convingerea că, mai mult decât ceva trecător, am creat o legătură durabilă: cel care este jucătorul meu astăzi, este jucătorul meu pentru totdeauna”, concluzionează el.
Începe a doua eră Mourinho la Real Madrid
Fanii Real Madrid așteaptă cu nerăbdare de câteva săptămâni. Acum, în sfârșit, au o dată de care să se agațe: 13 iulie.
În acea zi, la baza de antrenament din Valdebebas, se va auzi fluierul care va marca începutul oficial al celei de-a doua ere a lui José Mourinho la Real Madrid.
Mai rămâne puțin peste o lună de așteptare pentru a-i vedea din nou în acțiune, pregătindu-se pentru un sezon pe care clubul — și fanii săi — îl așteaptă cu nerăbdare, dar mai ales cu mari așteptări, după doi ani cu gust dulce-amărui.
Mourinho s-a cazat la hotelul Santa Mauro
Antrenorul însuși a comunicat deja data echipei. Portughezul a sosit la Madrid ieri, luni, 9 iunie, la prânz, cazându-se la hotelul Santo Mauro.
După o sosire discretă, la ora 20.30 a avut loc prima sa întâlnire cu José Ángel Sánchez, directorul general al clubului, și cu Juni Calafat, responsabilul cu scoutingul, precum și cu agentul său, Jorge Mendes, scrieMarca.
Noul proiect, atât din punct de vedere fotbalistic, cât și contractual, a început să devină mai real ca niciodată la masa de negocieri în aceeași seară, exact când Benfica a anunțat plecarea sa.
Începând de astăzi, Mourinho se va instala la baza de antrenament Valdebebas, unde va avea la dispoziție câteva săptămâni pentru a-și planifica în liniște structura celei de-a doua etape a carierei sale.
Oferta de 150 de milioane de euro era pentru Alvarez
Piața transferurilor a făcut deja primii pași. Ibrahima Konaté și Denzel Dumfries sunt primele două achiziții confirmate, menite să consolideze o apărare care, în ultimele două sezoane, a dat dovadă de slăbiciuni evidente.
Oferta de 150 de milioane de euro pentru aducerea unui jucător de top – marea promisiune a campaniei electorale a lui Florentino Perez – nu a avut succes de la început, Julián Álvarez fiind numele ales de Florentino Pérez, iar oferta fiind respinsă de Atlético.
Jucătorii plecați la Mondial au trei săptămâni de vacanță
Cupa Mondială, care se încheie pe 19 iulie în Statele Unite, condiționează în mare măsură planificarea sezonului.
Zece jucători din prima echipă sunt convocați la naționalele lor: Vinicius, Mbappé, Bellingham, Valverde, Courtois, Tchouaméni, Arda Güler, Brahim, Rüdiger – a cărui reînnoire a contractului nu a fost încă oficializată – și Endrick, care se întoarce de la împrumut și figurează în lot.
La aceștia s-ar putea adăuga Nico Paz, a cărui revenire la club părea să se întrevadă într-unul dintre videoclipurile campaniei prezidențiale a lui Florentino.
Toți aceștia se vor bucura de două-trei săptămâni de vacanță după participarea la turneu, astfel încât revenirea la antrenamente va fi, inevitabil, treptată. Restul lotului, însă, știe deja la ce să se aștepte: 13 iulie, fără scuze, scrie sursa citată.
Renunță la turneul internațional
”Coincidența cu Cupa Mondială obligă, de asemenea, la regândirea structurii pregătirii de sezon. Clubul a renunțat la turneul internațional care, în alte veri, a dus echipa în turneu prin Statele Unite, un format care nu se potrivește cu termenele impuse de calendar”, adaugă Marca, concluzionând:
În schimb, mai multe meciuri amicale de pregătire, printre care Trofeul Teresa Herrera împotriva echipei Deportivo de La Coruña, vor pune la punct o echipă care trebuie să fie gata pentru prima etapă a Ligii, prevăzută pentru weekendul din 15 august. Numărătoarea inversă, în orice caz, a început deja.

