Mercenar român umilit şi ameninţat în Congo. “Nu glumiţi cu noi, noi luptăm pentru viitorul copiilor noştri, vrem o ţară demnă, nu ne plac aventurierii, să nu vă mai prindem pe aici”

Evacuarea românilor blocaţi în Republica Democratică Congo este în curs, anunţă Ministerul de Externe de la București. Sute de mercenari români au fost prinşi în mijlocul conflictului din oraşul Goma după ce localitatea a fost ocupată de rebelii care luptă împotriva forţelor guvernamentale. Unul dintre e apare într-o filmare în timp ce este umilit de un lider important al rebelilor.