Memorandum-ul pentru Aer Curat, Sănătate şi Viitor a fost semnat la Ministerul Mediului. Documentul include adoptarea legii pentru protejarea pădurilor din Ilfov, piatra de temelie a viitoarei Centuri Verzi a Capitalei

Ministrul Mircea Fechet și Alex Găvan/Foto: Ministerul Mediului, Facebook
23 May 2024, 19:34 (actualizat 23 May 2024, 20:27)

Ministrul Mircea Fechet şi Alex Găvan, fondatorul Platformei Civice Împreună pentru Centura Verde, au semnat, joi, la sediul MMAP, Memorandum-ul pentru Aer Curat, Sănătate şi Viitor, anunță Ministerul Mediului. Documentul include şi adoptarea legii pentru protejarea pădurilor din Ilfov.

Centura Verde Bucureşti-Ilfov este un proiect de sănătate publică, cu o puternică componentă socială şi antipoluare şi de atenuare a efectelor schimbărilor climatice, parte a unei soluţii sistemice ce presupune şi o semnificativă componentă de mediu, se arată într-un comunicat al Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor.

Încă de la început am susţinut ideea Centurii Verzi a Capitalei, inclusiv în Parlament, prin amendamentele depuse la noul Cod Silvic. Nu ai cum să nu susţii o astfel de iniţiativă, deoarece pădurile din jurul marilor oraşe reprezintă un factor de echilibru în societate. În condiţiile în care efectele schimbărilor climatice se fac din ce în ce mai simţite, mai multă pădure înseamnă mai puţină poluare, dar şi un refugiu absolut necesar pentru cea mai mare aglomerare urbană din România. Aşadar, rolul social al pădurilor din jurul marilor oraşe este cel care trebuie să primeze şi este datoria noastră să ne asigurăm că acest lucru se întâmplă cu adevărat. De aceea, îi felicit pe toţi cei care au pus umărul la realizarea acestui proiect fără culoare politică şi din care întreaga comunitate are de câştigat“, a subliniat ministrul Mircea Fechet.

Memorandum-ul, în șapte puncte, mai conține și prevederi legate de crearea de centuri verzi pentru alte orașe, cât și soluții atât la poluarea din București și județ, dar și la cea din restul țării. Printre ele se numără realizarea și adoptarea unui plan integrat al Primăriei Municipiului București și Consiliului Județean Ilfov pentru combaterea poluării sau includerea subiectului legat de poluarea aerului din București și alte orașe pe agenda Consiliului Suprem de Apărare a Țării. Anterior, Memorandum-ul a fost semnat și de președinții de partide Nicolae Ionel Ciucă (PNL), Cătălin Drulă (USR), Kelemen Hunor(UDMR), Dragoș Pîslaru și Ramona Strugariu(REPER), cât și de primarul capitalei, Nicușor Dan și de Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov”, a explicat Alex Găvan într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite