Medic agresat în Urgență, de rudele unei paciente, la Borșa

22 February 2026, 19:07

Un medic din Borșa, județul Maramureș, a fost agresat chiar în unitatea de primiri urgențe, unde trata o pacientă. Mai mulți membri ai familiei acesteia au intrat în încăpere și, în timpul altercației, i-au distrus ochelarii.

Unul dintre agresori a fost reținut pentru 24 de ore. Este al doilea incident de acest fel în mai puțin de o săptămână.

Pe 17 februarie, la Târgu Jiu, o doctoriță a fost agresată de rudele unei paciente, iar în urma altercației a suferit o entorsă la picior. Doi dintre agresori au fost plasați sub control judiciar și vor purta brățări de monitorizare.

Șeful DSU a subliniat gravitatea unor astfel de violențe, care au loc în timp ce medicii încearcă să salveze vieți.

La rândul său, ministrul Sănătății a declarat că este nevoie de măsuri drastice pentru a preveni astfel de atitudini față de medici.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite