Mediatorul pakistanez salută prelungirea armistiţiului anunţată de Trump: ”Vom continua eforturile pentru o soluţionare negociată a conflictului”

Orientul Mijlociu/Foto: Profimedia Images
22 April 2026, 07:20

Premierul pakistanez Shehbaz Sharif, a cărui ţară joacă un rol de mediator în conflictul dintre Statele Unite şi Iran, a salutat miercuri prelungirea armistiţiului anunţată de preşedintele american Donald Trump, notează AFP.

“Îi mulţumesc sincer preşedintelui Trump pentru că a acceptat cu amabilitate cererea noastră de a prelungi armistiţiul pentru a permite continuarea eforturilor diplomatice în curs”, a indicat Sharif pe X, precizând că vorbeşte şi în numele şefului de stat major, mareşalul Asim Munir.

“Bazându-se pe încrederea acordată, Pakistanul îşi va continua eforturile pentru o soluţionare negociată a conflictului”, a adăugat prim-ministrul.

Donald Trump a anunţat marţi o prelungire pe termen nelimitat a armistiţiului, pe care anterior îl stabilise să expire miercuri seara, afirmând că doreşte să acorde mai mult timp diplomaţiei.

O nouă rundă de discuţii anunţată iniţial pentru începutul săptămânii la Islamabad a fost, de asemenea, amânată pe termen nelimitat.

“Sper sincer că ambele părţi vor continua să respecte armistiţiul şi vor ajunge să încheie un +acord de pace+ cuprinzător în timpul celei de-a doua runde de negocieri programate la Islamabad, pentru a pune capăt definitiv conflictului”, a subliniat Sharif miercuri.  Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite