Masacru în trei sate din Papua Noua Guinee. Cel puțin 26 de persoane au fost ucise, printre care 16 copii, în atacurile unei bande armate
Cel puțin 26 de persoane au fost ucise, inclusiv 16 copii, în timpul atacurilor unei bande de tineri asupra a trei sate din Papua Noua Guinee săptămâna trecută, a declarat poliția, adăugând că casele lor au fost incendiate și alți săteni sunt încă dispăruți, transmite The Guardian.
Comandantul secției de poliție Angoram, inspectorul Peter Mandi, a declarat joi reporterilor că un număr neconfirmat de femei și fete au fost, de asemenea, violate înainte de a fi ucise în satele Tamara, Tambari și Angrumara de pe râul Sepik din districtul Angoram din Sepik de Est.
Violurile și masacrul au fost comise de un grup de peste 30 de tineri dintr-o bandă care își spune „I don’t care”, a declarat el.
„Miercurea trecută, pe 17, grupul înarmat cu pistoale, machete și catapulte de sârmă a atacat satul Angrumara, a incendiat case și a ucis un bătrân și un băiat de 5 ani”, a declarat comandantul.
„A doua zi, au atacat satul Tambari, au violat femei și fete tinere și apoi le-au tăiat cu macetele, copiii mici au fost, de asemenea, tăiați cu macetele”. El a declarat că a fost confirmat decesul a trei persoane în Angrumara și a 23 în Tambari, printre care 16 copii.
„Până în prezent, sunt confirmate 26 de morți din ambele sate, în timp ce sătenii care au fugit sunt încă de negăsit”, a spus el. Nu a fost clar când a fost atacat al treilea sat, Tamara.
Satele sunt situate într-o zonă izolată, greu accesibilă pe șosea, iar poliția locală a ajuns în zonă abia marți, întăririle din partea poliției naționale sosind joi. Poliția a declarat că va căuta banda de-a lungul râului Sepik și se așteaptă ca numărul morților să crească.
Mulți dintre supraviețuitori au fugit în tufișurile din împrejurimi. Un supraviețuitor al masacrului din Tambari, care a ajuns la secția de poliție din Angoram, a declarat că toate casele din satul lor au fost arse până la temelii și că sătenii au fugit doar cu hainele de pe ei, conform unei declarații a poliției. Localnicii se temeau de noi atacuri din partea bandei, se spune în comunicat.
Mandi a declarat că poliția nu a stabilit încă motivul pentru care banda a atacat satele și a solicitat suplimentarea forței de muncă a poliției pentru arestarea membrilor acesteia, toți fiind încă în libertate.
Anterior, Înaltul Comisar al ONU pentru drepturile omului, Volker Türk, s-a declarat „îngrozit de izbucnirea șocantă a violenței mortale din Papua Noua Guinee, aparent ca rezultat al unei dispute privind proprietatea asupra terenurilor și lacurilor și drepturile de utilizare”.
El a declarat că numărul morților ar putea crește la peste 50 și a solicitat autorităților din Papua Noua Guinee „să efectueze investigații rapide, imparțiale și transparente și să se asigure că cei responsabili sunt trași la răspundere. De asemenea, este vital ca victimele și familiile acestora să primească despăgubiri, inclusiv locuințe adecvate, protecție eficientă împotriva altor atacuri și sprijinul psihosocial necesar”.
Acesta a îndemnat autoritățile „să lucreze în și cu comunitățile afectate pentru a aborda cauzele profunde ale disputelor legate de terenuri și lacuri, prevenind astfel reapariția unor noi violențe”.
Comentariile sale au fost ecoul celor făcute de biroul său în februarie, care a solicitat Papua Noua Guinee să abordeze cauzele profunde ale escaladării violenței tribale în țară, după ce zeci de persoane au fost ucise într-o confruntare deosebit de violentă între triburi rivale.
Conflictele dintre 17 grupuri tribale au escaladat progresiv de la alegerile din 2022 din cauza unor probleme precum disputele legate de terenuri și rivalitățile dintre clanuri, a declarat atunci un purtător de cuvânt.
Clanurile s-au luptat între ele în Papua Noua Guinee timp de secole, însă un aflux de mercenari și arme automate a inflamat ciclul violenței.
Populația țării a crescut de peste două ori din 1980, punând o presiune tot mai mare pe terenuri și resurse și adâncind rivalitățile tribale, notează publicația britanică.

