Mărturiile unei mame. Tamir Nimrodi, singurul ostatic israelian despre care nu se știe dacă este viu sau mort

Mama ostaticului Tamir Nimrodi / Profimedia Images
7 octombrie 2025, 14:48 (actualizat 7 octombrie 2025, 14:52)

Mama unui tânăr israelian luat ostatic de Hamas pe 7 octombrie 2023 spune că încă nu știe dacă fiul ei este mort sau viu, dar are „o speranță reală” că planul de pace al președintelui american Donald Trump va aduce acasă ostaticii deținuți în Gaza.

Herut Nimrodi a declarat pentru BBC News că „se teme de ce e mai rău” pentru fiul ei, Tamir, soldat necombatant, dar se agață de speranța că „încă mai rezistă” la doi ani de la răpire.

Ea spune că el este singurul ostatic israelian a cărui familie nu a fost informată dacă este în viață sau nu.

Planul de pace propus de Trump a luat amploare, discuțiile indirecte fiind așteptate să continue marți între Hamas și Israel pentru a pune capăt războiului și pentru returnarea ostaticilor.

„Au încercat să ajungă la un acord de ceva vreme, dar nu a funcționat. De data aceasta se simte diferit”, a spus dna Nimrodi. „Există o speranță reală că acesta este acordul, acesta este ultimul.”

Ea a spus că este deosebit de important ca toți ostaticii – vii sau morți – să fie eliberați în prima fază a planului.

„Este imens, este o binecuvântare pentru noi”, a spus ea.

„Este urgent să eliberăm ostaticii – pe cei care sunt încă în viață și chiar și pe cei care au decedat. Nu știm în ce stare se află trupurile lor. Trebuie să-i eliberăm pentru ca familiile să aibă un fel de încheiere. Chiar și familiile care au primit mesajul că cei dragi sunt decedați, nu acceptă acest lucru pentru că au nevoie de dovezi.”

Tamir este unul dintre cei 47 de ostatici răpiți pe 7 octombrie care a rămas în Gaza – se crede că 20 dintre ei sunt încă în viață.

Ultima dată când și-a văzut fiul a fost într-un videoclip cu răpirea sa, postat pe rețelele de socializare pe 7 octombrie 2023.

„Fiica mea cea mică – avea 14 ani la momentul respectiv – a venit țipând că și-a văzut fratele răpit, pe Instagram”, își amintește ea.

„L-am văzut pe Tamir. Era desculț. Nu purta ochelarii. Abia vede fără ei. Era îngrozit.”

De când și-a văzut fiul – ofițer în armata israeliană, care avea 18 ani la momentul respectiv – urcat cu forța într-un jeep și dus, „dispărând în Gaza”, nu a mai primit niciun semn de viață.

„Este singurul israelian despre care nu se ştie nimic”, a spus ea.

De asemenea, nu se știe care este soarta ostaticului nepalez, Bipin Joshi.

La fel ca alte familii cu care BBC a vorbit, ale căror rude au fost ucise sau răpite în acea zi, dna Nimrodi a spus că viața s-a a stst în loc timp de doi ani.

„Oamenii mă întreabă: «Au trecut doi ani, cum reziști?» Și eu spun: «Nu par doi ani. Par o zi lungă și obositoare»”, a spus ea.

7 octombrie 2023 a fost cea mai sângeroasă din istoria Israelului, când aproximativ 1.200 de oameni au fost uciși de bărbați înarmați din Hamas și alte grupări, iar alți 251 au fost luați ostatici, majoritatea din comunitățile din sud și de la un festival de muzică.

Atacurile au declanșat un război în care peste 67.000 de oameni din Gaza au fost uciși de acțiuni militare israeliene, potrivit ministerului sănătății din teritoriu, condus de Hamas. Aproape întreaga populație a fost strămutată, iar o mare parte din infrastructura sa a fost distrusă.

Doamna Nimrodi a spus că se afla acasă, lângă Tel Aviv, când a primit un mesaj de la Tamir, în dimineața zilei de 7 octombrie 2023, de la postul său din partea de nord a graniței cu Gaza.

„A spus «sunt rachete non-stop»”, și-a amintit ea.

Tamir i-a spus că se va întoarce în curând la casa familiei, așa cum făcea de obicei în astfel de momente, din cauza rolului său non-combatant.

„I-am spus să aibă grijă de el și să-mi trimită mesaje ori de câte ori poate, iar el a spus că va încerca. Acestea au fost ultimele cuvinte dintre noi. Era ora 06:49 dimineața și am aflat mai târziu că, la 20 de minute după ultimul nostru mesaj, a fost luat”, a spus ea.

Ea a făcut lobby pentru întoarcerea fiului ei, inclusiv la mitinguri cu alte familii de ostatici.

Dar a spus că au fost și zile în care „nu se putea da jos din pat”.

„Încerc să-mi ascult corpul – ce pot face? Câtă putere am?”

Impulsul din spatele planului de pace a adus o oarecare speranță familiilor ostaticilor rămași, că cei dragi lor ar putea fi în curând returnați acasă.

Doamna Nimrodi s-a alăturat zecilor de mii de oameni – inclusiv familiilor ostaticilor și foștilor ostatici – care s-au adunat la Tel Aviv sâmbătă seară pentru a cere implementarea acordului.

„Cred în acest acord și cred că Trump nu se va lăsa”, a spus ea, în timp ce i-a cerut prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu să „facă ceea ce trebuie – să aducă ostaticii acasă și să aducă pacea în această regiune”.

Ea a spus că atunci când a încercat să adoarmă în acea noapte, a avut în faţa ochilor „privirea îngrozită” a fiului ei în timp ce acesta era răpit. Imaginea îi revine în minte în fiecare zi.

„Să speri timp de doi ani – este absolut epuizant.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite