Mărturii de la Cernobîl. Patru decenii de la cel mai mare dezastru nuclear din Europa

19 April 2026, 15:50

La patru decenii distanţă de la cel mai grav dezastru nuclear din Europa, Cernobîl rămâne un teritoriu interzis oamenilor, însă recâștigat treptat de natură.

În zona contaminată, unde prezenţa umană este un pericol, animalele sălbatice s-au întors şi au învăţat să supravieţuiască. Revenirea lor aici a transformat un peisaj devastat într-o fortăreaţă a adaptării și supraviețuirii.

Remus Cernea, corespondent de război în Ucraina, a fost la Cernobîl la celebrul reactor care, în urmă cu patru decenii, a semănat moartea în multe țări din jur.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite