Mărturii ale românilor din Spania: Sunt mașini luate de apă, chiar și mașina mea a fost luată de apă din fața blocului

30 October 2024, 12:32 (actualizat 30 October 2024, 18:53)

Românii din Spania care trăiesc în apropierea zonelor distruse de inundații au mărturii impresionante despre cele întâmplate. Unii s-au salvat în ultimul moment și au mers în zone mai înalte pentru a scăpa de pericolul șuvoaielor. Bunurile le-au fost distruse însă de apele care au năvălit în subsoluri și la parterul blocurilor. Oamenii aşteaptă veşti despre rudele şi prietenii aflaţi pe lista persoanelor dispărute. Şi speră să fie în viaţă.

Anca Albert locuiește în Aldaia, o mică localitate din zona metropolitană a Valenciei. Cu o seară în urmă, spune femeia, în doar câteva minute întregul cartier a fost cuprins de un potop de nedescris. Iar
unul din râurile care traversează orășelul a ieșit din matcă.

Anca Albert, româncă din Valencia: A fost o chestiune de aproximativ 10-15 minute în care s-a inundat absolut tot. Sunt mașini luate de apă, chiar și mașina mea a fost luată de apă din fața blocului. Apa a intrat chiar și în scările blocurilor, la noi a intrat până la a treia treaptă, a fost de circa o jumătate de metru.

Virgil Ghiță are o afacere în apropiere de Valencia. Nu se afla la birou când au năvălit puhoaiele, dar angajații săi au fost blocați în hală, nevoiți să aștepte să se retragă apele. Nici el nu a avut o noapte mai ușoară.

Virgil Ghiță, român stabilit în Spania: Unde am eu o hală aproape de Valencia e a doua oară când suntem inundați, apa e la un metru îmi spun colegii ei sunt acolo blocați, așteptam să se retragă apele, autoritățile sunt aici, dar apa se retrage foarte încet. Am petrecut noaptea pe un pod peste o cale ferată, am găsit adăpost acolo mai multe vehicule. Au fost închise străzile chiar de autovehiculele pe care le-a luat apa și nu s-a mai putut circula. Vobeam cu un prieten mai ân vârstă care spunea că în viața lui nu a văzut așa ceva.

O familie de români a fost surprinsă de inundații în drum spre Alicante. În dreptul Valenciei au dat peste străzi închise și au fost nevoiți să ocolească orașul.

Am intrat în sudul Valenciei, unde atunci începuse să vină rău apa, a luat-o pe străduțe, lumea era pe afară, nu aveau lumină în zona aia și în 5-10 minute am scăpat de acolo că pe urmă a fost dezastru în zona aia. Nu am mai putut să ieșim, era deja blocat, 5-6 mașini de poliție blocau pe toată lumea și am rămas în parcare în față la un hotel, nu am găsit camere la hotel, am rămas în mașină toată noaptea.


Oamenii au aflat între timp despre conaționalii care sunt pe lista persoanelor dispărute. Și așteaptă noi informații de la autorități. Speră însă ca prietenii și cunoscuții lor să fie în viață și în siguranță.

În zona Valenciei trăiesc peste 66.000 de români, a doua cea mai mare comunitate după Madrid.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite