Marius Budăi, oprit la frontieră pentru că se afla într-o mașină care figura furată din Belgia
Fostul ministru al Muncii, Marius Budăi, a fost surprins într-o mașină care figura ca fiind furată din Belgia. Totul s-a întâmplat la Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni, la intrarea în România. Acesta era alături de un deputat PSD, căruia îi și aparține autoturismul. Veneau de la Chișinău.
Incidentul a avut loc sâmbătă seară, la punctul de trecere a frontierei Sculeni din județul Iași, pe sensul de intrare în țară, unde la controlul documentelor polițiștii de frontieră că un autoturism Audi A6 înmatriculat pe numele deputatului PSD Dan-Constantin Șlincu figura ca fiind furat din Belgia.
În mașină se aflau Marius Budăi și deputatul Dan-Constantin Șlincu, proprietarul mașinii.
Dan Constantin Șlincu, deputat PSD: În vamă, când ne întorceam din Republica Moldova, am fost anunțat că acea mășină a fost declarată furată în 2016, an în care era înmatriculată pe numele meu în România. Deci mă consider o victimă, am fost înșelat.
Deputatul spune că îl va acționa în instanță pe vânzător.
Marius Budăi, fost ministru al Muncii: Colegul meu, în calitate de proprietar, a fost informat că mașina e înregistrată în sistemul UE ca pentru confiscare, probabil în urma unui furt. Noi trebuie să protejăm cetățenii români care sunt de bună credință. E inadmisibil să achiziționezi un bun în 2015 și să afli în decembrie 2023 că bunul pe care l-ai achiziționat este, de fapt, furat.
Mașina a fost înmatriculată prima dată în țara noastră în 2015. Deputatul PSD a declarat că a cumpărat-o câteva luni mai târziu. Iar acum a aflat că din ianuarie 2016 a fost emisă o alertă legată de autoturismul pe care l-a cumpărat cu aproape 8 ani în urmă.
Deputatul PSD Dan Constantin Şlincu cumpărase mașina de la o femeie din Galați, potrivit propriilor declarații. Aceasta ar fi adus autoturismul din Belgia, în vara lui 2015.
În acest caz, a fost deschis dosar penal pentru infracțiunea de tăinuire, iar mașina a fost oprită la PTF Sculeni.

