Încă 74 de cetăţeni români şi membri de familie au fost repatriaţi din Liban
Alţi cetăţeni români şi membri de familie au fost repatriaţi din Liban, vineri seara, conform Ministerului Apărării Naţionale (MApN).
Potrivit sursei citate, o aeronavă de transport de tip C-130 Hercules, din dotarea Forţelor Aeriene Române, a adus acasă, în siguranță, încă 74 de români din Liban.
Aeronava a decolat vineri din Baza 90 Transport Aerian către Beirut, în jurul orei 8,00, având la bord aproximativ zece tone de produse alimentare din rezervele de stat. Misiunea se desfăşoară la solicitarea Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă iar ajutoarele sunt trimise de România, cu titlu gratuit, ca asistenţă internaţională pentru Republica Libaneză, în contextul deteriorării accentuate a situaţiei de securitate din Orientul Mijlociu, fapt care a generat şi o criză umanitară.
Potrivit MAE, peste 1.100 de români şi membri de familie şi-au înregistrat prezenţa în Liban, la Ambasada României de la Beirut. Joi au fost aduse în ţară 69 de persoane.

