”Manchester City-Arsenal a fost cel mai vizionat meci de fotbal din istorie, în SUA”
În timp ce în SUA, Mexic și Canada sunt pe ultima sută de metri cu aranjamentele pentru Campionatul Mondial de Fotbal, ediția 2026, în toate țările lumii difuzorii care vor transmite partidele ”Mondialului” au intrat și ei în aceeași ”febră” a pregătirilor.
Aceasta cu atât mai mult cu cât FIFA se așteaptă la audiențe-record, după cum prevestea însuși Giani Infantino, președintele FIFA, într-un recent interviu:
”Cupa Mondială va fi fantastică, fenomenală, iar în Statele Unite, Mexic și Canada există o așteptare fără precedent. În patru săptămâni, am avut peste 500 de milioane de cereri de bilete. Este ceva impresionant! Avem aproape șapte milioane de bilete, dar 500 de milioane este ceva nemaiîntâlnit în istoria FIFA sau a oricărei alte instituții. 77 dintre cele 104 meciuri au avut peste un milion de cereri de bilete, iar restul sunt pe aproape. Păstrăm câteva bilete pentru desfășurarea turneului și pentru a avea bilete pentru ultimele zile. Toate stadioanele vor fi pline, va fi o sărbătoare totală. Când se spunea că, în Statele Unite, fotbalul sau „soccer”, cum îl numesc ei, nu e foarte apreciat, acest lucru s-a schimbat. Va fi un succes. Va fi prima Cupă Mondială cu 48 de echipe, 104 meciuri, 16 orașe, 3 țări… Ne așteaptă ceva enorm. Este mai mult decât un turneu, este mai mult decât o competiție sportivă, este un eveniment social pentru care lumea se va opri să-l urmărească”, declara Gianni Infantino într-un interviu exclusiv pentru ziarul spaniol AS.
Cu ochii pe ”soccer”, dar și pe Europa
Iar estimările lui Infantino pot să nu fie exagerate, având în vedere în primul rînd audiența fotbalului (”soccer” cum îl numesc americanii și cum îl pomenea și șeful FIFA în interviul amintit), în rândul suporterilor americani, este una care crește spectaculos.
Nu întâmplător, jucători mari aflați la apus de carieră, cum e cazul lui Lionel Messi, ajung să joace în partidele MLS, iar asta influențează puternic pe de o parte audiențele pentru liga americană, pe de alta promovează indirect și mai mult fotbalul european a cărui competiție intercluburi – Champions League – este considerată etalonul în materie de succes în fotbal în toată lumea.
Premier League, cea mai puternică competiție internă
Un recent exemplu arată că nu doar jocurile lui Inter Miami sau ale altor cluburi care excelează în MLS atrag audiențe mari, dar publicul american bate record după record și cu audiențele din fotbalul de pe Bătrânul Continent.
Partida din weekendul trecut dintre Manchester City și Arsenal (2-1), de soarta căreia depindea în bună măsură o turnură clară privind câștigătoarea Premier League (cea mai puternică competiție național de fotbal de club din lume) a bătut toate recordurile de audiență în SUA.
Informația a apărut după o dezbatere la care au participat, printre alții, Ferran Soriano, directorul general al City Football Group (Manchester City), și Jorge Mas, proprietarul echipei Inter Miami (unde joacă Messi), care au discutat despre rolul de lider al cluburilor, în cadrul uneia dintre conferințele de la The Forum.
”În SUA, 100 de milioane de oameni urmăresc fotbalul în fiecare weekend”
„Oamenii consumă din ce în ce mai mult experiențe, iar fotbalul are capacitatea de a crea o legătură cu publicul. Se întâmplă peste tot. Fotbalul este una dintre cele mai căutate forme de divertisment, este cel mai important sport din lume. În Statele Unite, 100 de milioane de oameni urmăresc fotbalul în fiecare weekend. Meciul City-Arsenal a fost cel mai vizionat meci din istorie în SUA”, a comentat Ferrán Soriano, citat de Marca.
”Vreau să mă bucur de Messi, cât îl avem”
Informația a ieșit la rampă după ce Atlético de Madrid și noul acționar majoritar al clubului, Apollo, au decis să organizeze începând de azi dimineață și până la ora 18:00 o serie de conferințe și dezbateri despre industria fotbalului la Riyadh Air Metropolitano.
Enrique Cerezo, președintele clubului Atletico Madrid (calificat în semifinalele Champion League), și Miguel Ángel Gil, directorul general al clubului, au deschis acest eveniment care reunește cei mai importanți actori ai acestei industrii, din ce în ce mai orientată spre divertisment.
Jorge Mas a vorbit, aici, și despre provocarea cu care se confruntă clubul său: să continue să atragă vedete, dar și să promoveze fotbalul în rândul tinerilor din Statele Unite.
„Vreau să mă bucur de Messi cât timp îl avem. Nu a venit singur, l-am adus și pe Alba, pe Busquets; vom încerca mereu să aducem vedete, dar vrem și să formăm talente care să-i facă pe suporterii noștri să se simtă parte din echipă. Participarea la Cupa Mondială a Cluburilor a fost o mare oportunitate pentru noi”, a mai comentat Jorge Mas.
Mas a menționat oportunitatea de investiție pe care o reprezintă fotbalul în Statele Unite: „Următorul pas este să continuăm să aspirăm la construirea unei echipe mari într-o piață atât de vastă precum Statele Unite, dar a cărei ligă este a cincea cea mai urmărită la nivel național. Este o piață uriașă care nu a fost încă exploatată”, a spus proprietarul echipei Inter Miami.

