Mama a doi copii uciși în atacul asupra școlii de fete din Iran: Nicio mamă nu este pregătită să audă “copilul tău nu se mai întoarce”
Mama a doi copii uciși într-un atac asupra unei școli de fete din Iran la începutul conflictului spune că „adevărul trebuie scos la iveală”, scrie BBC.
Femeia, vorbind în timpul unei dezbateri a Consiliului ONU pentru Drepturile Omului privind atentatul de la Minab, a dat vina pe SUA și Israel ca fiind „cauza acestei suferințe” și a spus că ambele națiuni trebuie trase la răspundere.
Armata israeliană a declarat anterior că „nu ştie” de nicio operațiune din zonă și, deși SUA nu și-au asumat responsabilitatea, au declarat că investighează.
Mass-media americană a relatat că anchetatorii militari americani cred că forțele americane au fost probabil responsabile pentru lovirea neintenționată a școlii – dar că nu au ajuns la o concluzie finală.
„Fac apel la Consiliul pentru Drepturile Omului, la membrii săi, la instituțiile responsabile și la toți cei care au datoria și capacitatea de a apăra viețile copiilor, să nu lase această tragedie să fie uitată”, a spus mama printr-un mesaj tradus de ONU.
Femeia a descris ultimele momente în care și-a văzut copiii în viață, adăugând că „nicio mamă nu este pregătită să audă cuvintele «copilul tău nu se va întoarce»”.
Oficialii iranieni au declarat că atacul școlar a ucis 168 de persoane, inclusiv aproximativ 110 copii.
„Nimeni nu poate crede că atacul asupra acestei școli a fost altceva decât deliberat și intenționat”
Ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi – vorbind prin legătură video – numește conflictul americano-israelian cu Iranul un „război ilegal impus de două regimuri nucleare intimidante”.
El acuză SUA că au „trădat diplomația pentru a doua oară în decurs de nouă luni” prin atacul asupra Iranului la sfârșitul lunii februarie, în timp ce negocierile erau în desfășurare.
Atac asupra școlii de fete din Minab a fost una dintre „cele mai înfiorătoare manifestări ale acestei agresiuni”, spune el, numind-o „crimă de război și crimă împotriva umanității”.
Araghchi numește atacul un „atac calculat, etapizat”, spunând că SUA posedă tehnologie militară precisă. „Nimeni nu poate crede că atacul asupra acestei școli a fost altceva decât deliberat și intenționat”, spune el.
El solicită „condamnare fără echivoc din partea tuturor” și „responsabilitate fără echivoc pentru vinovați”.

