Maia Sandu: Aș vota pentru reunirea cu România, dacă s-ar organiza un referendum
Preşedinta Maia Sandu ar vota pentru unirea Republicii Moldova cu România, în cazul în care s-ar organiza un referendum pe această temă. Declaraţia a fost făcută într-un interviu pe care lidera de la Chişinău l-a acordat unor jurnalişti britanici. Şi şi-a argumentat opinia spunând că Republica Moldova rezistă din ce în ce mai greu în faţa Rusiei, iar unirea ar fi o cale de a păstra democraţia în ţara sa.
Preşedinta Maia Sandu a vorbit despre provocările pe care le are de înfruntat ţara sa în lupta cu propaganda rusă şi cu interferenţele Kremlinului în procesul democratic din ţara sa.
Maia Sandu: Daca am avea un referendum aş vota pentru unificarea (n. r. Republicii Moldova) cu România. De ce? Uitaţi-vă ce se întâmpla în jurul Moldovei astăzi, uitaţi-vă ce se întâmplă în lume. Devine din ce în ce mai dificil pentru ţari mici precum Moldova să rămână o democraţie, o ţară suverană şi, desigur să-i reziste Rusiei. Dar, ca preşedinte al Moldovei, înţeleg, uitându-mă la sondaje, ca astăzi nu există o majoritate a oamenilor care ar susţine o unire a Moldovei cu România. Dar există o majoritate a oamenilor care susţine integrarea în UE şi spre asta tindem pentru că este un obiectiv mai realistic.
Lidera de la Chişinău le-a explicat jurnaliştilor britanici că pe ambele maluri ale Prutului se vorbeşte limba română, iar ruşii au încercat să denatureze aceasta realitate.
Maia Sandu: Mulţi oameni subestimează ceea ce face Rusia şi daunele pe care le poate aduce democraţiilor noastre. Dacă Moldova nu va avea şansa să devină stat membru al UE, atunci ţara va nimeri pe mâinile ruşilor, la un moment. Dacă Uniunea Europeană spune nu, atunci va fi mai uşor pentru Rusia să vină aici şi va folosi Moldova împotriva întregii Europe.
Declaraţiile Maiei Sandu au fost făcute la podcastul britanic “The rest is politics”. Interviul a fost realizat la sediul preşedinţiei din Chişinău.

