Mai multe gospodării din Pitești au fost inundate. Barajul Mărăcineni a fost închis
Mai multe gospodării din Pitești au fost inundate după ce Râul Doamnei a ieșit din matcă. Pompierii au intervenit pentru evacuarea apei, iar comitetul pentru situaţii de urgenţă a dispus închiderea totală a barajului Mărăcineni, pentru scăderea nivelului apei. În Prahova, inundaţiile au provocat alunecări de teren.
Este vorba despre curțile mai multor imobile, iar apele au afectat și câteva vehicule, dar nu au fost victime sau persoane evacuate. Angajații instituțiilor în cauză programați să vină astăzi la serviciu au găsit zona plină cu apa adunată după ploaia abundentă din ultimele ore.
Pompierii militari au ridicat și copaci căzuți pe șosea sau pe fire de electricitate, în Costești, municipiul Pitești și în patru comune. Intervenții au fost și pentru evacuarea apei din mai multe gospodarii din Pitești, Ștefănești și în mai multe localități.
Și în județul Prahova au fost inundații și alunecări de teren.
Drumul județean din comuna Şotrile a fost acoperit cu pământ. O surpare de teren s-a produs şi la Breaza, pe 15 metri, de-a lungul unei lucrări de canalizare. Pompierii militari prahoveni intervenit în Măneciu şi Bucov pentru evacuarea apei din beciuri şi dintr-o gospodărie, dar și pentru degajarea unor copaci prăbuşiţi.

