Mai mulți cetățeni români, expulzați din SUA după ce ar fi pătruns ilegal pe teritoriul american. Decizia, luată pe fondul înăspririi legii privind migranții
Autoritățile americane urmează să deporteze 14 cetățeni români, care ar fi pătruns ilegal în Statele Unite, relatează presa de la Washington.
Românii ar fi fost reținuți la finele lunii iulie, într-un orășel din statul Maine, după ce poliția rutieră a oprit o mașină condusă haotic.
În mașină erau 10 români, iar când aceștia au fost reținuți a mai apărut o mașină cu alți 4 români.
Și aceștia au fost reținuți pentru că nu aveau acte care să ateste că sunt legal în Statele Unite.
Cei 14 români urmează să fie deportați, ca urmare a înăspririi legii privind migranții ilegali. La începutul lunii iunie, ambasada României în Statele Unite anunța că 47 de români erau pasibili de deportare.

