Mai multe posturi de asistente au fost desfiinţate la Spitalul de Pneumoftiziologie Floreşti
Mai multe posturi de asistent medical au fost desfiinţate la Spitalul de Pneumoftiziologie Floreşti, care se confruntă cu o situaţie financiară dificilă.
Cinci dintre cele 10 posturi vizate de concedieri nu erau ocupate, astfel că s-au desfiinţat, două asistente au fost transferate la Spitalul Voila, iar alte trei asistente, “cadre cu vechime şi cu studii superioare”, au primit preaviz, a declarat, pentru Agerpres, preşedintele Sanitas Prahova, Dan Stroe.
Preşedintele Sanitas Prahova spune că restructurările s-au făcut fără o analiză financiară, fără un plan de redresare, fără consultarea sindicatelor şi fără să existe criterii de restructurare, aplicându-se metoda “tragerea din căciulă”.
Spitalul aflat în subordinea primăriei se confruntă cu o situaţie financiară dificilă, a declarat Dan Stroe.
Conducerea spitalului şi primarul din Floreşti nu au transmis un punct de vedere cu privire la situaţia semnalată de sindicat, până la momentul transmiterii acestei ştiri.

