Mai multe posturi de asistente au fost desfiinţate la Spitalul de Pneumoftiziologie Floreşti

13 February 2026, 16:34

Mai multe posturi de asistent medical au fost desfiinţate la Spitalul de Pneumoftiziologie Floreşti, care se confruntă cu o situaţie financiară dificilă.

Cinci dintre cele 10 posturi vizate de concedieri nu erau ocupate, astfel că s-au desfiinţat, două asistente au fost transferate la Spitalul Voila, iar alte trei asistente, “cadre cu vechime şi cu studii superioare”, au primit preaviz, a declarat, pentru Agerpres, preşedintele Sanitas Prahova, Dan Stroe.

Preşedintele Sanitas Prahova spune că restructurările s-au făcut fără o analiză financiară, fără un plan de redresare, fără consultarea sindicatelor şi fără să existe criterii de restructurare, aplicându-se metoda “tragerea din căciulă”.

Spitalul aflat în subordinea primăriei se confruntă cu o situaţie financiară dificilă, a declarat Dan Stroe.

Conducerea spitalului şi primarul din Floreşti nu au transmis un punct de vedere cu privire la situaţia semnalată de sindicat, până la momentul transmiterii acestei ştiri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite