Mahmoud Abbas: Palestina nu este de vânzare. Apreciez pozițiile fraterne curajoase ale Egiptului şi Iordaniei

Președintele palestinian Mahmoud Abbas / Profimedia Images
12 February 2025, 14:17

Președintele Autorității Naționale Palestiniene (ANP), Mahmoud Abbas, a dat asigurări miercuri că ‘Palestina nu este de vânzare’, într-un mesaj de recunoștință către autoritățile din Iordania și Egipt pentru opoziția lor față de planul de deportare a populației din Gaza propus de președintele american Donald Trump, transmite EFE.

‘Poporul nostru s-a angajat să rămână pe pământul său din Gaza, Cisiordania și Ierusalim. Palestina nu este de vânzare’, a subliniat Abbas, potrivit unui comunicat publicat de agenția oficială de presă palestiniană Wafa. ‘Apreciez pozițiile fraterne curajoase ale Republicii Arabe Egipt, ale Regatului Arabiei Saudite, ale Regatului Hașemit al Iordaniei și ale tuturor țărilor surori și prietene, care au respins proiectele de strămutare a poporului nostru și de anexare a pământurilor sale’, a continuat liderul ANP, care guvernează doar porțiuni foarte limitate din Cisiordania ocupată, în timp ce gruparea islamistă palestiniană Hamas controlează Gaza.

La rândul său, Hamas a salutat miercuri, într-un comunicat de presă, pozițiile egipteană și iordaniană și existența unui plan arab de reconstrucție și a reiterat că ceea ce urmărește Trump este să ‘șteargă identitatea’ și să pună capăt cauzei palestiniene.

‘Afirmăm că poporul nostru va rămâne dedicat pământului și patriei și nu va accepta nicio soluție care să-i submineze drepturile legitime la libertate și independență’, a transmis mișcarea islamistă palestiniană.

Iordania insistă în respingerea planului lui Trump pentru Gaza: ‘Palestina este a palestinienilor’

Iordania a reiterat că respinge expulzarea locuitorilor din Fâșia Gaza, așa cum a propus Trump, și a insistat asupra ‘poziției sale ferme’ în favoarea soluției cu două state, deoarece consideră că ‘Palestina este a palestinienilor și Iordania este a iordanienilor’.

Luarea de poziție a fost asumată marți de ministrul de externe iordanian, Ayman al Safadi, în interviuri acordate televiziunii de stat Al Mamlaka și canalului Al Jazira din Qatar, la scurt timp după întâlnirea de la Washington dintre regele Abdallah al II-lea al Iordaniei cu Trump.

‘Majestatea Sa a subliniat că Iordania va acționa în conformitate cu interesele sale, care sunt că Iordania este a iordanienilor și Palestina a palestinienilor’, a declarat ministrul. Al Safadi a insistat că monarhul hașemit ‘a fost clar și ferm’ în respingerea deplasării forțate a palestinienilor și a prezentat un plan arab alternativ celui prezentat de președintele american, care constă în ‘reconstruirea Gazei fără a-i strămuta pe locuitorii din Gaza’, idee la care lucrează în coordonare cu Egiptul și alte țări arabe și care va fi pusă în curând pe masă.

Totodată, ministrul a adăugat că Abdallah al II-lea i-a transmis lui Trump ‘că Iordania va continua să rezolve problema palestiniană pe pământul național palestinian în conformitate cu soluția celor două state’, adăugând că regatul hașemit ‘va lucra în conformitate cu interesele sale’ și pentru a-și ‘proteja’ cetățenii, dar va căuta să obțină pacea ‘cuprinzătoare și justă’ în regiune, așa cum a făcut-o și până acum.

Președintele Egiptului nu va participa la nicio discuție la Casa Albă dacă strămutarea locuitorilor din Fâșia Gaza este pe ordinea de zi (surse)

Președintele egiptean Abdel Fattah al-Sissi nu va călători la Washington pentru discuții la Casa Albă dacă agenda include planul președintelui american Donald Trump de a-i strămuta pe palestinieni din Gaza, au declarat miercuri două surse egiptene de securitate, citate de Reuters.

Într-un apel telefonic între Trump și Al-Sissi pe 1 februarie, președintele SUA i-a adresat lui Al-Sisi o invitație deschisă pentru a vizita Casa Albă, a declarat anterior președinția egipteană. Nu a fost stabilită o dată pentru o astfel de vizită, a declarat un oficial american.

Președinția egipteană și Ministerul de Externe nu au răspuns imediat solicitărilor de comentarii.

Trump a înfuriat lumea arabă cu planul său de a strămuta definitiv populația din Fâșia Gaza, adică peste 2 milioane de palestinieni, de a revendica controlul SUA asupra Gazei și de a o transforma în ‘Riviera Orientului Mijlociu’. El a cerut Egiptului și Iordaniei să primească palestinienii care vor fi expulzați.

Egiptul, unul dintre cei mai mari beneficiari ai ajutorului militar al SUA, are graniță cu Fâșia Gaza. Al-Sissi a declarat în repetate rânduri că Egiptul nu va participa niciodată la o strămutare masivă a palestinienilor peste graniță. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite